Երևանը հայտարարել է ռուսական ռազմաբազայի մի մասը Հայաստանի արևելք վերաբաշխելու հնարավորության մասին
Երևանն ու Մոսկվան աշխատում են, մշակում են Հայաստանի արևելք ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի որոշակի ռազմական կազմի վերաբաշխման հնարավորության հարցը: Այս մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Հավանաբար, ավելի ճիշտ է խոսել ռուսական ռազմաբազայից որևէ զորակազմի վերաբաշխման հնարավորության մասին (հաշվի առնելով դրա ընդլայնումը) դեպի Հայաստանի արևելյան ուղղություն, և այս համատեքստում ընթանում է հարցի համապատասխան համատեղ ուսումնասիրություն», - ասել է նախարարը:
Բացի այդ, նրա խոսքով՝ լրացուցիչ գործառույթներ են վերապահված Հայաստանում ռուս սահմանապահներին:
«Իրոք, ռուս սահմանապահներին վստահված են լրացուցիչ գործառույթներ՝ Ադրբեջանի հետ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի անվտանգությունն ու պաշտպանությունն ապահովելու ուղղությամբ: Կասկած չունեմ, որ մեր պետությունների սահմանային ծառայությունների միջև հաստատվել է սերտ և արդյունավետ համագործակցություն, անկասկած, Հայաստանում ռուս սահմանապահներին վերապահված բոլոր առաջադրանքները կկատարվեն ամենաբարձր մակարդակով», - ասել է Հարությունյանը:
«Ղարաբաղում հակամարտությունից առաջ Հայաստանում Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ վարչության անձնակազմը պատասխանատու էր Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անցնող Անկախ Պետությունների Համագործակցության սահմանի անվտանգության և պաշտպանության ապահովման խնդիրների կատարման համար: Այսօր իրավիճակը էապես փոխվել է», - նշել է նախարարը:

Ереван заявил о возможности передислокации части военной базы России на восток Армении
Ереван и Москва прорабатывают вопрос о возможности передислокации определенного воинского формирования 102-й российской военной базы на восток Армении, заявил в интервью РИА Новости министр обороны республики Вагаршак Арутюнян.
«Правильнее, наверное, говорить о возможности передислокации какого-либо воинского формирования из состава российской военной базы (с учетом ее расширения) на восточное направление Армении, и в этом контексте соответствующая совместная проработка вопроса ведется», - сказал министр.
Кроме того, по его словам, на находящихся в Армении российских пограничников возложены дополнительные функции. «Действительно, на российских пограничников возложены дополнительные функции по обеспечению безопасности и охраны границы Республики Армения с Азербайджаном. Я не сомневаюсь в том, что по линии пограничных служб наших государств налажено тесное и эффективное взаимодействие, равно как и в том, что все задачи, возложенные на российских пограничников в Армении, будут выполнены на самом высоком уровне», - сказал Арутюнян.
«До конфликта в Карабахе личный состав Пограничного управления ФСБ России в Армении отвечал за выполнение задач по обеспечению безопасности и охраны границы Содружества Независимых Государств, проходящей по территории Республики Армения. Сегодня ситуация существенно изменилась», - отметил министр.