Հայաստանը Ղարաբաղում մարտերից հետո բարեփոխում է բանակը՝ անցնելով նոր սպառազինության. Հարությունյան
Հայաստանը վերափոխում է բանակը Ղարաբաղում ռազմական գործողություններից հետո՝ անցնելով սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի նոր համակարգերի, РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Հայաստանում ռազմական բարեփոխումների անցկացումը ոչ միայն պլանավորված է, այլ արդեն ընթացքի մեջ է, և մեր ռուս գործընկերներն անմիջական մասնակցություն ունեն այդ գործընթացում», - ասել է Հարությունյանը:
Նա նշել է, որ արմատապես կվերանայվեն մարտական և կազմի թվաքանակի օպտիմալացման, զենքի և ռազմական տեխնիկայի նոր համալիրներով և համակարգերով վերազինման հարցերը:
Նրա խոսքով՝ հիմնական ջանքերն ուղղվելու են հրամանատարական կառավարման համակարգերի, հետախուզական տվյալների, ռադիոէլեկտրոնային պատերազմների, ՀՕՊ-ի և անօդաչու ինքնաթիռների, հրթիռային ուժերի և հրետանու զարգացմանը:

Armenia transforms the army after military actions in Karabakh and passes to the new systems of armament and military equipment, Armenia’s minister of defense Vagharshak Harutyunyan said in an interview to Russian RIA Novosti.
“The conduction of military reforms in Armenia is not just planned but is already in process and our Russian colleagues are directly involved in the process,” Harutyunyan said.
He said the military and staff quantity optimization issues, new weapon and complexes upgrading issues will be radically reviewed.
The minister said the main efforts will be directed toward the development of commander management systems, intelligence data, TOS and UAV, artillery forces.