Կոնստանտին Սիվկով. Փաշինյանն արտահայտվել է «Իսկանդերի» մասին քաղաքական նկատառումներից ելնելով՝ փորձելով արևմտյան գործընկերների աչքում արդարացնել իր ձախողումը
24/02/2021 13:14
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արտահայտվել է «Իսկանդերների» մասին քաղաքական նկատառումներից ելնելով՝ փորձելով արդարացնել իր ձախողումն արևմտյան գործընկերների աչքում, «ВЗГЛЯД» թերթին հայտարարել է ռազմական փորձագետ Կոնստանտին Սիվկովը:
«Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության ընթացքում «Իսկանդեր» համալիրների օգտագործման վերաբերյալ տվյալներ չկան: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանի տարածքում ընկած հրթիռները բոլորին հայտնի են: Բաքուն ցուցադրել է դրանք», - ասել է ռազմական գիտությունների դոկտոր Կոնստանտին Սիվկովը:
Փորձագետը բացատրել է, որ «Իսկանդերները» իրենց չափերով բավականին մեծ համալիրներ են:
«Դա նշանակում է, որ նրանց ընկնելը չէր կարող աննկատ մնալ թշնամու կողմից: Քանի որ Ադրբեջանը ցույց չի տվել իր տարածքում ընկած այս տեսակի որևէ հրթիռ, մենք կարող ենք եզրակացնել, որ նման դեպքեր (ընկնելու) չեն եղել», - նշել է նա:
«Բացի այդ, դժվար թե Ադրբեջանի տարածքում հայ փորձագետներ են աշխատում, որոնք վերլուծում են այնտեղ ընկած հրթիռների վիճակը և զեկուցում Փաշինյանին», - հայտարարել է Սիվկովը:
Վերլուծաբանը հիշեցրել է, որ «Իսկանդերները» արդյունավետ օգտագործվում էին Սիրիայում. «Այնտեղ բոլորը պայթել են»:
«Ուստի Հայաստանի ղեկավարը չունի որևէ ապացույց հրթիռների վատ որակի մասին», - ընդգծել է ռազմական վերլուծաբանը:
«Բացի այդ, երեքուկես ամիս է անցել Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ավարտից, և այս ամբողջ ընթացքում ոչ ոք չէր խոսում ռուսական զենքի որակի մասին: Ինչո՞ւ հանկարծ Փաշինյանը սկսեց խոսել այդ մասին: Ես այստեղ տեսնում եմ միայն քաղաքական պատճառ: Նա փորձում է արդարանալ իր արևմտյան գործընկերների աչքում ձախողման համար», - ամփոփել է զրուցակիցը:

Константин Сивков: Пашинян высказался об «Искандерах» по политическим причинам, пытаясь оправдаться в глазах западных партнеров за свой провал
24/02/2021 12:36
Премьер Армении Никол Пашинян высказался об «Искандерах» по политическим причинам, пытаясь оправдаться в глазах западных партнеров за свой провал, заявил газете ВЗГЛЯД военный эксперт Константин Сивков.
«Данных о применении комплексов «Искандер» в ходе конфликта в Нагорном Карабахе не поступало. При этом ракеты, которые падали на территории Азербайджана, известны всем. Баку их демонстрировал», - сказал доктор военных наук Константин Сивков.
Эксперт пояснил, что «Искандеры» – это довольно большие по своим размерам комплексы». «Это значит, что их падение не могло пройти незамеченным для противника. Поскольку Азербайджан не показал ни одной упавшей на его территории ракеты этого типа, мы можем сделать вывод о том, что таких падений не было», - отметил он.
«К тому же, вряд ли на территории Азербайджана работают армянские эксперты, которые анализируют состояние упавших там ракет и докладывают об этом Пашиняну», заявил Сивков.
Аналитик напомнил о том, что «Искандеры» эффективно применялись в Сирии – «там они все взрывались». «Потому никаких доказательств плохого качества ракет у главы Армении нет», - подчеркнул военный аналитик.
«Кроме того, с момента окончания войны в Нагорном Карабахе прошло уже три с половиной месяца, и все это время никто не говорил о качестве российских видов вооружения. С чего вдруг Пашинян начал об этом рассуждать? Я вижу здесь лишь политическую причину. Он пытается оправдаться в глазах своих западных партнеров за провал», - резюмирует собеседник.
Схожей точки зрения придерживается член экспертного совета коллегии Военно-промышленной комиссии РФ, полковник запаса Виктор Мураховский. «Армения не применяла ракеты «Искандер» в ходе конфликта в Нагорном Карабахе. Потому заявление премьер-министра республики носит исключительно политический характер», - подчеркнул Мураховский.