Թուրքիան կխթանի թուրքմենական գազի մատակարարումը Եվրոպա. Չավուշօղլու
Անկարան կանի հնարավորը, որպեսզի օգնի կազմակերպել թուրքմենական գազի մատակարարումը Եվրոպա: Այս մասին նախօրեին հայտարարել էր Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն թուրքմեն իր գործընկերոջ՝ Ռաշիդ Մերեդովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
«Մենք պատրաստ ենք անել այն ամենը, ինչ կախված է մեզանից, որպեսզի Թուրքմենստանից գազը հասնի Թուրքիա և հետագայում դեպի Եվրոպա», - ասել է Չավուշօղլուն:
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը նաև ողջունել է վերջերս Կասպից ծովում «Դոստլուգ» հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ ադրբեջանա-թուրքմենական հուշագրի ստորագրումը:
Թուրքմենստանի ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ Չավուշօղլուն և Մերեդովը քննարկել են փոխգործակցությունը քաղաքական-դիվանագիտական, առևտրատնտեսական, մշակութային-հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև ներդրումների հարցը: Հանդիպումից հետո նրանք ստորագրել են 2021-2022 թվականների արտգործնախարարությունների համագործակցության ծրագիր:

Турция будет содействовать поставкам туркменского газа в Европу
Анкара будет всячески содействовать организации поставок туркменского газа в Европу. Об этом заявил накануне, 23 февраля, министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу на совместной пресс-конференции со своим туркменским коллегой Рашидом Мередовым.
«Мы готовы сделать все, что от нас зависит, чтобы газ из Туркмении поступал в Турцию и далее в Европу», — сказал Чавушоглу.
Также глава МИД Турции приветствовал недавнее подписание азербайджано-туркменского меморандума о разработке месторождения «Достлуг» на Каспии.
По информации МИД Туркмении, Чавушоглу и Мередов обсудили взаимодействие в политико-дипломатическом, торгово-экономическом и культурно-гуманитарном направлении, а также вопрос инвестиций. По итогам встречи они подписали программу о сотрудничестве между внешнеполитическими ведомствами на 2021−2022 годы.