Բայդենն աղետի ռեժիմ է հայտարարել Օկլահոմայում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հաստատել է ձմռան եղանակային պայմանների պատճառով Օկլահոմայում զանգվածային աղետի մասին հայտարարությունը և հաստատել բնակիչների լրացուցիչ ֆինանսավորման խնդրանքը, հաղորդում է ամերիկյան The Hill հրատարակությունը:
Նահանգի 16 շրջանի բնակիչներն ու փոքր բիզնեսը կստանան լրացուցիչ վճարներ: Ըստ ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների՝ օգնությունը, հավանաբար, կներառի մշտական կացարանների նորոգման վճարներ, վճարներ ժամանակավոր բնակության համար, ինչպես նաև գույքի հետ կապված ծախսերը ծածկելու համար արտոնյալ վարկեր:
Ավելին, ընդունված աղետի մասին հռչակագրին համապատասխան, Օկլահոմայի բոլոր քաղաքապետարաններն ու վարչաշրջանները կստանան կառավարության աջակցությունը «ենթակառուցվածքների նորոգման և ձմռան եղանակին արձագանքելու հետ կապված այլ ծախսերի» համար:
The Hill-ը հիշեցնում է, որ Բայդենը մինչ այժմ հաստատել է աղետի մասին հռչակագիրը Տեխասում, Օկլահոմայում և Լուիզիանայում:
Բոլոր երեք նահանգները ենթարկվել են ռեկորդային ցրտահարության՝ միլիոնավոր մարդկանց թողնելով առանց էլեկտրականության և ջրի:

Байден объявил режим бедствия в Оклахоме
Президент США Джо Байден утвердил декларацию о масштабном бедствии в штате Оклахома из-за суровой зимней погоды и одобрил запрос на выделение для жителей дополнительного финансирования, сообщает в четверг, 25 февраля, американское издание The Hill.
Дополнительные выплаты получат жители и малые предприятия в 16 округах штата. Как пишет СМИ, помощь, вероятно, будет покрывать оплату временного и ремонт постоянного жилья, а также льготные займы на покрытие расходов, связанных с имуществом.
Более того, в соответствии с принятой декларацией о бедствии, все муниципалитеты и округа Оклахомы получат государственную помощь на «ремонт инфраструктуры и на другие затраты, связанные с реагированием на зимнюю непогоду».
Издание The Hill напоминает, что Байден к настоящему времени одобрил декларацию о крупном бедствии в Техасе, Оклахоме, а также в Луизиане.
Все три штата пострадали от рекордного мороза, в результате чего миллионы людей остались без электричества и воды.