Բանակցային գործընթացում առանցքային շարունակում են մնալ արցախահայության իրավունքների վերականգնումը. հանդիպել են Հայաստանի ու Արցախի ԱԳ նախարարները
26/02/2021 12:27
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ:
Նախարարներ Այվազյանն ու Բաբայանը կարևորել են Հայաստանի և Արցախի քաղաքական գերատեսչությունների միջև համագործակցության էլ ավելի ամրապնդումը և փոխշփումների ու խորհրդակցությունների անցկացումը` առկա օրակարգային հարցերի առավել արդյունավետ քննարկման և հետագա քայլերի ուրվագծման համար:
Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման առանցքում է եղել թուրք-ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած և անհապաղ հասցեագրում պահանջող հումանիտար խնդիրները, այդ թվում հայ գերիների շուտափույթ հասցեագրումը: Արցախում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համատեքստում հատկապես շեշտվել է միջազգային մասնագիտական կառույցների` տեղում ներգրավման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման շրջանակներում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Արցախի խաղաղ գործընթացի վերականգման շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում` ընդգծելով իրենց համակարծությունը, որ բանակցային գործընթացում առանցքային շարունակում են մնալ արցախահայության իրավունքների վերականգնումը և պաշտպանությունը, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա Արցախի կարգավիճակի սահմանումը:

Восстановление прав армян Арцаха продолжает оставаться ключевым в переговорном процессе – встреча глав МИД Армении и Арцаха
26/02/2021 14:18
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 25 февраля встретился с министром иностранных дел Республики Арцах Давидом Бабаяном.
Министры Айвазян и Бабаян подчеркнули важность наибольшего укрепления сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами Армении и Арцаха и проведения консультаций для более эффективного обсуждения вопросов повестки и установления дальнейших шагов.
Стороны коснулись урегулирования азербайджано-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ и связанных с ним процессов, а также геополитических развитий в регионе. Министры подчеркнули, что ключевыми в переговорном процессе продолжают оставаться восстановление и защита прав армян Арцаха, установление статуса Арцаха на основе права народа на самоопределение.
Министры обсудили также гуманитарные вопросы. Была подчеркнута необходимость скорейшего возвращения на родину всех военнопленных и заложников, находящихся на азербайджанской стороне, и указано на недопустимость шагов, препятствующих этому процессу.