ԱՄՆ-ում հայտարարել են Իրանի նկատմամբ առավելագույն ճնշման քաղաքականության ձախողման մասին
ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը հայտարարել է, որ Իրանի նկատմամբ առավելագույն ճնշման ամերիկյան քաղաքականությունն իրեն չի արդարացրել:
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնի կողմից վարվելակերպի նման գիծը հանգեցրել է այն բանին, որ Իրանի իշխանություններն այժմ շատ ավելի մոտ են միջուկային զենք ստեղծելու հնարավորությանը:
«Առավելագույն ճնշումը պետք է խթաներ ավելի լավ գործարքի մշակման... մեկուսացնել Իրանն աշխարհից և ԱՄՆ-ին տալ ավելի լավ դիրքեր: Իրականում դա ոչ մի նման բանի չի հանգեցրել: Թրամփի կառավարման ժամկետի ավարտից հետո Իրանը շատ ավելի է մոտեցել միջուկային զենքի մշակմանը», - մեջբերում է նրա խոսքերը ТАСС-ը:
Ինչպես նշել է Փրայսը` այս հարցում ամերիկյան կողմը ձեռնամուխ է եղել «խորամանկ դիվանագիտության դաշնակիցների և գործընկերների հետ»:

В США заявили о провале политики максимального давления на Иран
Глава пресс-службы Госдепартамента Нед Прайс заявил, что американская политика максимального давления на Иран не оправдала себя.
По его словам, подобная линия поведения Вашингтона привела к тому, что иранские власти теперь намного ближе подошли к возможности создания ядерного оружия.
«Максимальное давление должно было способствовать выработке лучшей сделки... изолировать Иран от остального мира и обеспечить США лучшие позиции. По факту это не привело ни к чему подобному. Сегодня Иран после завершения срока администрации президента Трампа намного ближе подошёл к разработке ядерного оружия», — цитирует его ТАСС.
Как отметил Прайс, американская сторона в данном вопросе приступила к «проницательной дипломатии с союзниками и партнёрами».