Ալիև. Ադրբեջանը Հայաստանին վերադարձրել է բոլոր ռազմագերիներին
«Մենք Հայաստանին փոխանցել ենք բոլոր ռազմագերիներին, մահացածների մարմինները: Պատերազմից հետո հայկական կողմի, խաղաղապահ առաքելության և մեր ներկայացուցիչների հետ միասին հայտնաբերվել է ավելի քան հազար հայ զինծառայողի մարմին և հանձնվել հայկական կողմին: Մենք մեզ պահում ենք բարոյականության նորմերին, մարդկային համընդհանուր վարքի նորմերին համապատասխան», - ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ ավելի քան 60 հայ զինվոր, որոնք գտնվում են Ադրբեջանում և ռազմական գործողությունների ավարտից հետո հայտնվել են շրջանում, դիվերսանտներ են և չեն համարվում ռազմագերիներ:
«Նոյեմբերի 20-ին Հայաստանի Շիրակի մարզից ավելի քան 60 հոգանոց ջոկատ է ուղարկվել: Անհասկանալի է, թե ինչպես նրանք ճանապարհ անցան Լաչինի միջանցքով դեպի ադրբեջանական բանակի կողմից վերահսկվող տարածքներ: Մենք հայտնաբերեցինք, որ թիկունքում խորքային հայկական կազմավորումներ կան, սկզբում տեղեկություն ստացանք, որ նրանք կորել են և փորձեցինք օգնել այդ մարդկանց վերադառնալ: Պարզվեց, որ դա դիվերսիոն խումբ է, արդյունքում մենք ունենք 4 սպանված ռազմական անձնակազմի շրջանում, նաև մեկ զոհ քաղաքացիական շրջանում», - ասել է Ալիևը:
«Մենք իրականացրել ենք հակաահաբեկչական գործողություն, որի արդյունքում վնասազերծվել է մի քանի դիվերսանտ, ավելի քան 60-ը բերման է ենթարկվել: Այսօր, երբ նրանց փորձում են ռազմագերիներ անվանել, կարծում եմ, որ միտումնավոր խեղաթյուրում են հարցի էությունը: Ինչ ռազմագերիների մասին կարող է խոսք լինել՝ պատերազմի ավարտից 20 օր անց: Նրանք դիվերսանտներ և ահաբեկիչներ են, և Հայաստանի ու որոշ այլ երկրների կողմից ցանկացած շահարկումներ տեղին չեն: Մենք իրականացնում ենք պարբերական գործողություններ, նաև անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով, և այսօր իրավիճակն ամբողջությամբ վերահսկվում է», - հավելել է Ադրբեջանի նախագահը:

Азербайджан вернул Армении всех военнопленных - Алиев
«Мы передали Армении всех военнопленных, тела погибших. После войны тела более тысячи армянских военнослужащих были найдены совместно с представителями армянской стороны, миротворческой миссии и наших представителей и переданы армянской стороне. Мы ведем себя в соответствии с нормами морали, нормами общечеловеческого поведения», - сказал президент.
При этом он отметил, что свыше 60 армянских военных, которые находятся у Азербайджана и попали в регион после окончания военных действий, являются диверсантами и не считаются военнопленными.
«В 20 числах ноября из Ширакской области Армении был отправлен отряд из более 60 человек. Они, непонятно каким образом, через Лачинский коридор пробрались на территории, подконтрольные азербайджанской армии. Мы обнаружили, что в глубоком тылу находятся армянские формирования, сначала получили информацию, что это заблудившиеся и пытались помочь этим людям вернуться обратно.
Оказалось, что это диверсионная группа, в результате у нас 4 погибших среди военнослужащих и одно гражданское лицо»,- сказал Алиев.
«Мы провели контртеррористическую операцию, в результате которой несколько диверсантов были обезврежены и более 60 задержаны. Сегодня, когда их пытаются назвать военнопленными, думаю, что сознательно искажают суть вопроса. О каких военнопленных может идти речь, черед 20 дней после окончания войны. Это диверсанты и террористы, и любая спекуляция со стороны Армении и других каких-то стран не уместны. Мы проводим регулярные рейды, прочесывания, а также с помощью беспилотников и на сегодня ситуация полностью под контролем», - добавил президент Азербайджана.