«Ժողովուրդ». Այստեղ տիրող իրավիճակը անհանգստացնում է ռուսական կողմին, սակայն համարում են որ դա ՀՀ ներքին գործն է
26/02/2021 09:24
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Չնայած ռուսական կողմից հնչում են հայտարարություններ, թե անհանգիստ են Հայաստանում տիրող իրավիճակով, սակայն միևնույն ժամանակ այն համարում են մեր երկրի ներքին գործը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձել է մեկնաբանություն ստանալ ՌԴ խորհրդարանականներից և պարզել, թե ինչ դիրքորոշում ունեն Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ: Օրինակ՝ Ռուսաստանի խորհրդարանի վերին պալատի՝ Դաշնության խորհրդի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչևը նշեց. «Տեղի ունեցող իրադարձությունները համարում եմ բացառապես ինքնիշխան Հայաստանի ներքին գործը»: Այլ հարցերի նա չցանկացավ պատասխանել:
Իսկ, օրինակ, Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց. «Հայաստանում վերջին իրադարձությունները չեն անդրադառնա ՌԴ-ի հետ նրա հարաբերությունների վրա: Ժողովուրդը այդպես չի ցանկանում, բայց ցանկացած դեպքում այնտեղ երբեք չի գա որևէ հակառուսական ուժ: Միշտ կգտնվեն մարդիկ, որոնք կարող են Մոսկվային մեղադրել ինչ-որ բանում, բայց Հայաստանի մեծ մասը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ բարեկամությամբ ու համագործակցությամբ»:
Հավելենք, որ այստեղ տեղի ունեցող իրադարձություններին անդրադարձել է նաև ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը և ասել, թե անհանգստությամբ և ուշադրությամբ են հետևում այստեղ տեղի ունեցող զարգացումներին»։

«Жоховурд»: Российская сторона обеспокоена ситуацией в Армении, однако считает это внутренним делом страны
26/02/2021 11:24
Несмотря на звучащие с российской стороны заявления об обеспокоенности ситуацией в Армении, они считают это внутренним делом нашей страны, пишет газета «Жоховурд».
Издание попыталась получить комментарии у российских парламентариев и выяснить их позицию в связи с происходящими в Армении событиями. К примеру, председатель Комитета СФ по международным делам Константин Косачев заявил: «Я считаю происходящие события исключительно внутренним делом суверенной Армении». На другие вопросы он не захотел отвечать.
А председатель комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников в беседе с газетой «Жоховурд» высказал следующее мнение: «Последние события в Армении не скажутся на ее отношениях с РФ. Народ не хочет этого, в любом случае там никогда не придет какая-то антироссийская сила. Всегда найдутся люди, способные обвинить в чем-то Москву, но большая часть Армении заинтересована в дружбе и сотрудничестве с Россией».
Добавим, что пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков также коснулся происходящих в Армении событий, отметив, что они с тревогой и вниманием следят за развитиями.