Հադրութում քաղաքացիական անձանց սպանությունները ՄԱԿ պաշտոնյան որակել է որպես պատերազմական հանցագործություն. ՀՀ ԱԳՆ
26/02/2021 16:20
Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից հայտարարություն է տարածվել 1992թ. Աղդամի մերձակայքում իրադարձությունների վերաբերյալ, որում տեղ են գտել ավանդական մեղադրանքներ Հայաստանի հասցեին: Մեկնաբանություն ստանալու համար Aysor.am-ը դիմել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանին:
«Ադրբեջանն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի դեմ սանձազերծել է երկու լայնամասշտաբ պատերազմ, որը հանգեցրել է տասնյակ հազարավոր զոհերի: Ադրբեջանն է պատասխանատվություն կրում երեք տասնամյակի ընթացքում տարածաշրջանի ժողովուրդների կրած զրկանքների, կորուստների համար:
Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված երկու պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև դրանց նախորդող ժամանակաշրջանում, ադրբեջանական կողմը դիմել է զանգվածային ոճրագործությունների, այդ թվում՝ էթնիկ զտումների և պատերազմական հանցագործությունների: Վերջին պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինվորականների կողմից Արցախի Հադրութ շրջանում իրենց վերահսկողության ներքո հայտնված հայ քաղաքացիական անձանց սպանությունները միջազգային հեղինակավոր մարմինների կողմից, մասնավորապես՝ ՄԱԿ մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի կողմից որակվել են որպես պատերազմական հանցագործություն»:

Убийства гражданских лиц из числа армян в Гадруте квалифицировано Верховным комиссаром ООН по правам человека как военное преступление – МИД Армении
26/02/2021 17:14
МИД Азербайджана распространил заявление относительно событий в предместьях Агдама 1992 года,  которое содержит привычные обвинения в адрес Армении. Информационное агентство Aysor.am обратилось за комментарием к пресс-секретарю МИД Армении Анне Нагдалян.
«Азербайджан развязал против права народа Арцаха  на самоопределение две широкомасштабные войны, которые привели к десяткам тысяч жертв. Азербайджан несет ответственность за лишения и потери, понесенные народами региона в течение трех десятилетий.
В ходе двух войн, развязанных против народа Арцаха, как и в предшествующий им период, азербайджанская сторона совершала массовые зверства, включая этнические чистки и военные преступления. Совершенные азербайджанскими военнослужащими убийства гражданских лиц из числа армян Гадрутского района Арцаха, оказавшегося под их контролем во время последней войны, было квалифицировано как военное преступление авторитетными международными организациями, в частности, Верховным комиссаром ООН по правам человека» - заявила пресс-секретарь МИД.