ԱՄՆ-ն Բայդենի օրոք առաջին անգամ օդային հարված է հասցրել Սիրիային
Միացյալ Նահանգների ավիահարվածը Սիրիայի իրաքամետ աշխարհազորայինների թիրախներին Իրաքի սահմանի մոտակայքում մի քանի մարդու կյանք է խլել, մինչդեռ կան ապացույցներ, որ զոհերի թիվը կարող է շատ մեծ լինել, հայտնում է Washington Post-ը՝ հղում անելով ԱՄՆ-ի վարչակազմում իր աղբյուրին:
Դրանից առաջ պարզվել է, որ ԱՄՆ-ը հարձակվել է սիրիա-իրաքյան սահմանին գտնվող մի քանի շինությունների վրա, որոնք օգտագործվում են Իրանից աջակցություն ստացող մի շարք զինյալ խմբավորումների, այդ թվում ՝  «Քաթաիբ Հեզբոլլահի» և  «Քաթաիբ Սայիդ աշ-Շուհադայի» կողմից: ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունն ընդգծել է, որ սա պատասխան է Իրաքում վերջերս ամերիկյան և կոալիցիոն ուժերի դեմ իրականացված հարձակումներին:
«Մենք իրաքցիներին թույլ ենք տվել մշակել հետախուզական տվյալներ մեզ համար, խրախուսել ենք նրանց դրանում, և դա մեզ շատ է օգնել հստակեցնել մեր նպատակները», - նշել է ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարության ղեկավար Լլոյդ Օսթինը, մեջբերում է РИА Новости-ն:
Պենտագոնի ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ օդային հարվածը հասցվել է նախագահ Ջո Բայդենի հրամանով:

США впервые при Байдене нанесли авиаудар по Сирии
При авиаударе Соединенных Штатов по объектам проиранского ополчения в Сирии у иракской границы погибли несколько человек, в то же время существуют данные, что жертвами могли стать «горстки людей», сообщает Washington Post, опираясь на источник в американской администрации.
До этого выяснилось, что США нанесли удар по нескольким зданиям на сирийско-иракской границе, использовавшихся рядом поддерживаемых Ираном военизированными группировками, в том числе «Катаиб Хезболлах» и «Катаиб Сайид аш-Шухада». В минобороны США подчеркнули, что это был ответ на недавние нападения на американские и коалиционные войска в Ираке.
«Мы позволили иракцам разрабатывать разведданные для нас, поощряли их в этом, и это очень помогло нам уточнить цели. <...> Мы уверены, что цель использовалась тем же шиитским ополчением, которое осуществило удары (по американским военнослужащим – ред.)», – отметил глава министерства обороны США Ллойд Остин, которого цитирует РИА Новости.
Представитель Пентагона Джон Кирби, с заявлением которого ознакомились в РИА Новости, рассказал, что нанести удар приказал президент страны Джо Байден.