Արման Թաթոյանն ու Արմեն Սարգսյանը հանդիպել են. քննարկվել է գերիների վերադարձի հարցը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախագահին տեղեկացրել է վերջին ամիսներին ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից կատարված աշխատանքների մասին: Նա մասնավորապես ներկայացրել է Հանրապետության սահմանամերձ մարզեր պաշտպանի և պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցների պարբերական այցերի ընթացքում արձանագրված խնդիրները՝ նշելով, որ Ադրբեջանի իշխանության մարմինների կողմից շարունակաբար և հետևողականորեն իրականացվում են Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների` միջազգայնորեն ճանաչված իրավունքները ոտնահարող ծրագրված գործողություններ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների հետ կապված գործընթացի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները՝ հայտնելով, որ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով ուղեկցվող գործընթացի վերաբերյալ ՄԻՊ-ն արդեն իսկ դիմել է համապատասխան միջազգային ատյաններին:
Հանրապետության նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանն առանձնահատուկ անդրադարձել են ադրբեջանական կողմում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքներին: Արման Թաթոյանը նախագահին մանրամասն տեղեկություններ է տրամադրել ՄԻՊ-ի աշխատակազմի կողմից կատարված աշխատանքների մասին՝ նշելով, որ համագործակցում են ներգրավված բոլոր կառույցների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Հանրապետության նախագահի ու Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմերը համատեղ կաշխատեն ինչպես գերիների վերադարձի, այնպես էլ միջազգային ատյաններում հայկական կողմի մտահոգություններն ու արձանագրված խնդիրները բարձրացնելու ուղղություններով:
Այս համատեքստում նախագահը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող աշխատանքները, մասնագիտական դիտարկումներն ու փաստահավաք գործունեությունը:

Президент Армении и Арман Татоян обсудили вопрос возвращения военнопленных
Президент Армении Армен Саркисян провел встречу с Защитником прав человека Армении Арманом Татояном, сообщает пресс-служба главы государства.
Арман Татоян представил президенту подробные сведения о проделанной за последние месяцы офисом омбудсмена работе. Он в частности представил проблемы, зафиксированные в ходе визитов представителей офиса Защитника прав человека и омбудсмена в приграничные общины, отметив, что азербайджанские власти последовательно продолжают запланированные и действия, нарушающие права жителей приграничных общин Армении.
Омбудсмен Армении представил также свои наблюдения относительно процесса демаркации государственных границ Республики Армения, сообщив, что офис Защитника прав человека уже обратился в соответствующие международные инстанции по поводу сопутствующих грубых нарушений прав человека.
Президент республики и омбудсмен Армении обратились также к работам по возвращению удерживаемых в Азербайджане военнопленных и гражданских лиц. Арман Татоян представил президенту подробные сведения о проделанной офисом Защитника прав человека работе, отметив, что они сотрудничают со всеми вовлеченными структурами, а также международными организациями.
Достигнута договоренность, что Аппараты президенты республики и Защитника прав человека совместно будут работать как в направлении озвучивания вопроса возвращения пленных, так и озвучивания обеспокоенности и зафиксированных проблем в международных инстанциях.
Президент Армении в данном контексте подчеркнул важность осуществляемых офисом омбудсмена работ в данном направлении, профессиональные наблюдения и деятельность по сбору фактов.