«Անվտանգության գոտու հարցը չպետք է քննարկվի». Կապանի քաղաքապետը մանրամասներ ներկայացրեց Օնիկ Գասպարյանի հետ հանդիպումից և ռուս խաղաղապահի այցից
27/02/2021 15:53
Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը Կապանում հանրահավաքի ժամանակ սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացրեց, ասաց, որ մինչ այս այդ մասին չի խոսել, որ լրացուցիչ լարվածություն չառաջացնի ԳՇ-ի և կառավարության միջև:
Փարսյանը, մատնանշելով նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կետը, թե ԶՈՒ-ն կանգնում է այնտեղ, որտեղ այդ պահին կանգանած է, ասաց, որ մինչև նոյեմբերի 9-ը զբաղեցրել էին այնպիսի բնագծեր, բարձունքներ, որ ամբողջովին ապահովում էին բնակավայրերի անվտանգությունը:
Բայց մտավախություններ ունենալով՝ քաղաքապետը հանդիպել է ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի հետ:
«Ասեց՝ ԶՈւ-ն շատ բան անել չի կարող, դիվանագետները պետք է փորձեն հարցեր լուծել, բայց, միանշանակ, անվտանգության գոտու հատվածի հարցը չպետք է քննարկվի բանակցությունների ընթացքում, ոչ միայն չպետք է քանարկվի, այլ եթե անհրաժեշտությունն էլ լինի՝ կռիվ ենք տալու: Ասաց՝ ամրանալ: Ամրացանք, կառուցեցինք երկրորդ, երրորդ պաշտպանական բնագծերը: Բայց դեկտեմբերին հյուր եկավ խաղաղապահ զորքերից մեկն ու հարցրեց՝ ե՞րբ ենք պատրաստվում բնագիծը զիջել: Մնացի շիվարած: Ասաց՝ տեղյա՞կ չեք, քաղաքական ղեկավարությունը չի՞ ասել», - պատմեց Կապանի քաղաքապետը:

«Вопрос зоны безопасности не должен обсуждаться» – мэр Капана представил подробности встречи с Оником Гаспаряном и визита российского миротворца
27/02/2021 16:45
Мэр города Капан Геворк Парсян представил сегодня в ходе митинга подробности в связи с создавшейся ситуацией на границе, заявив, что до сих пор не говорил об этом, чтобы не создавать дополнительную напряженность между Генштабом ВС Армении и правительством.
Геворк Парсян упомянул пункт трехстороннего заявления 9 ноября, согласно которому ВС Азербайджана и Армения останавливаются на занимаемых ими позициях, подчеркнув, что до 9 ноября армянская армия занимала такие позиции, высоты, что могла полностью обеспечивать безопасность населенных пунктов.
Однако мэр Капана был обеспокоен и посему встретился с начальником Генштаба ВС Оником Гаспаряном.
«Он сказал, что ВС не могут сделать многое, дипломаты должны попытаться решить вопросы, однако вопрос участка зоны безопасности, однозначно, не должен обсуждаться в ходе переговоров. Не только не должен обсуждаться, но и в случае необходимости, мы будем сражаться. Он сказал: укрепляйтесь. Мы укрепились, построили вторую, третью оборонительные позиции. Но в декабре к нам приехал один из российских миротворцев и спросил: когда собираетесь уступать позиции? Я был поражен. Он сказал: разве вы не в курсе, политическое руководство страны вам не сообщило?» - рассказал мэр Капана.