Արմեն Սարգսյանն այսօր երկրին տվեց հույս. Միքայել Մինասյան
Եթե անկեղծ, շատ զարմացած եմ։ Ես կարծում էի, որ էլ զարմանալու տեղ չունեմ: Ես մտածում էի, որ բոլորի դիմակներն արդեն պատռված են, իսկ Արմեն Սարգսյանը վերջացած մարդ է։ Բայց արի ու տես, որ սխալվեցի։ Այդ մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը:
«Բանակն ու գեներալները դրսևորեցին արժանապատիվ կեցվածք, իսկ Արմեն Սարգսյանն այսօր երկրին տվեց հույս։ Մարդկանց քանակը փողոցում դրա ապացույցն է։ Ամեն ինչ կորած չէ, կա արժանապատվություն, դեռ կա պետություն, որը պաշտպանում է ժողովրդին և ժողովրդի հետ է։ Եվ պետությունն ու ժողովուրդը միասին կարող են լինել։
Ես չգիտեմ, թե ինչու այդպես որոշեց նախագահը, քանզի գիտեմ այն ահռելի ճնշումները, որ կազմակերպել էր ու գործադրում էր վիժվածքն իր դեմ: Ասում են՝ որոշման գլխավոր պատճառը եղել է իր երեկվա հանդիպումը բարձրաստիճան սպայական կազմի հետ։
Նրանք պատմել են, թե ինչ է արել Նիկոլ-Աննա զույգը պատերազմի օրերին։ Ասում են՝ Արմեն Սարգսյանը դուրս է եկել շոկի մեջ։
Յուրաքանչյուրը կարող է ունենալ իր ճշմարտության պահը։ Արմեն Սարգսյանի մոտ, հավանաբար, դա եղել է երեկ։ Հուսով եմ՝ այսօրվա որոշումը կլինի ոչ թե մեկ էպիզոդ, այլ մեկնակետ, որից կսկսվի վիժվածքին իշխանությունից վտարելու գործընթացը. երկիրը փրկելու նոր սկիզբը: Այսօր նախագահի որոշման արդյունքում ավելացած հավատը դրա վկայությունն է», - գրել է Մինասյանը:

To speak frankly I am very surprised, I though I have no place to be surprised, Armenia’s ex-ambassador Mikayel Minasyan wrote on Facebook, adding that he thought everyone’s masks are torn, and Armen Sargsyan is a finished person.
“But come and see that I was wrong. The army and generals demonstrated dignity, and Armen Sarkissian gave hope to the country today. The number of people in streets is a proof of it. Nothing is lost, there is dignity, there is still state, which protects people and is with the people. And the state and the people may be together,” he wrote, noting that he doesn’t know why the president decided so, because knows the huge pressures Pashinyan exerted on him.
Minasyan said the key reason of the decision was the meeting with the highest officer staff.
“They told him what Nikol-Anna couple did during the days of the war. Armen Sarkissian left shocked. Each may have his moment of truth. Armen Sarkissian probably had it yesterday,” Minasyan said, voicing hope that today’s decision will be not one episode but a starting point from which the process of removing Pashinyan from power will launch – the new start of saving the country.
“The faith increased as a result of today’s decision of the president is the evidence of it,” Minasyan wrote.