Եվս երկու զինվորական կա, ում դիրքորոշումը կարևոր եմ համարում՝ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Արտակ Դավթյանի և ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի. Տիգրան Աբրահամյան
27/02/2021 14:27
Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի մտահոգություններին և պահանջներին արձագանքել են մեծ թվով գործող և պահեստազորում գտնվող զինվորականներ, գեներալներ։ Սա առաջին հերթին խոսում է իրադրության ծայրահեղ ծանր վիճակի մասին, Facebook-ում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Որոշակի առանձնահատկություններով պայմանավորված, այս պահին նպատակահարմար չեմ համարում, որպեսզի Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը ևս իր դիրքորոշումը հանրայնացնի։ Նման պահանջ դնելը, շեշտում եմ՝ այս պահին, ճիշտ չեմ համարում։ Չնայած ամեն ինչ պարզից էլ պարզ է։
Այս պահին ևս երկու զինվորական կա, ում դիրքորոշումը կարևոր եմ համարում՝ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Արտակ Դավթյանի և ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի։
Ոչ թե նրա համար, որ դա կարող է կտրուկ իրավիճակ փոխել, այլ որ նրանց կարծիքի արտահայտում կամ չարտահայտումը (շրջանցումը), կարող է նոր հարցադրումներ առաջ բերել։
Ջալալ Հարությունյանի դեպքում՝ պատերազմական գործողությունների համատեքստում, իսկ Արտակ Դավթյանի՝ 2018-2020 թվականների ընթացքում, բանակի ներսում տեղի ունեցած գործընթացների։
Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը զուտ անձի կամ անձանց դեմ ուղղված վերաբերմունք չէ, համակրանքի հարց չէ․ խորքային առումով այն առաջին հերթին ընդգծում է պետական կառավարման համակարգի, պետական ինստիտուտների քայքայված լինելը, զինված ուժերը փլուզման տանելու փորձերը և անվտանգության համակարգում առկա տագնապային սպառնալիքները։
Եվ վերջապես, ԳՇ հայտարարությունը ահազանգ էր այն մասին, որ գործող վարչապետն ու իր կառավարությունն այս ծանր իրադրության պայմաններում ի վիճակի չեն գնալու անհրաժեշտ փոփոխությունների, վերափոխումների, լուծումների, իսկ դա պարզ ասած հղի է պետականության ամբողջական տապալման», - գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Есть еще двое военных, позицию которых я считаю важной – бывший начальник Генштаба ВС Артак Давтян и бывший командующий Армией обороны Джалал Арутюнян.
27/02/2021 17:58
На обеспокоенность и требования Генерального штаба Вооруженных сил Армении откликнулось большое число военнослужащих и генералов в резерве. Это в первую очередь говорит о крайне сложной ситуации, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха Бако Саакяна Тигран Абрамян.
«В силу определенных особенностей на данный момент не считаю целесообразным, чтобы командование Армии обороны Арцаха также оглашало свою позицию. Подчеркиваю, что в настоящий момент я не считаю правильным предъявлять такое требование. Хотя все предельно ясно.
На данный момент есть еще двое военных, позицию которых я считаю важной: бывший начальник Генштаба ВС Артак Давтян и бывший командующий Армией обороны Джалал Арутюнян.
Не потому, что это может кардинально изменить ситуацию, а потому, что выражение или не выражение своего мнения может вызвать новые вопросы.
В случае с Джалалом Арутюняном в контексте боевых действий, а в случае с Артаком Давтяном – процессов, которые происходили внутри армии в течение 2018-2020 гг.
Заявление Генштаба – это не просто отношение к лицу или лицам, не вопрос симпатии: в глубинном смысле в нем подчеркивается, прежде всего, расшатывание системы государственного управления, государственных институтов, попытки развала вооруженные силы и существующие в системе безопасности тревожные угрозы.
И наконец, заявление Генштаба – тревожный сигнал, что действующий премьер-министр и его правительство в этой сложной ситуации не в состоянии пойти на необходимые изменения, преобразования, решения, а это, откровенно говоря, чревато полным свержением государственности», - написал Тигран Абрамян.