«Փաստ». Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հանդես են գալու մի շարք դիվանագետներ, այդ թվում՝ դեսպաններ
«Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին Հայաստանից վերջապես արձագանքեցին: Բայց դա արվեց... ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի կողմից: «Նա (Ալիևը-խմբ.) իր հայաստանյան ներկայիս գործընկերոջից հետ չի մնում անամոթաբար ու անպատասխանատու ձևով ստելու գործում», - ասված է հայտարարության մեջ:
Ալիևին որոշ ժամանակ առաջ կոշտ պատասխան էր տվել նաև ՀՀ երկրորդ նախագահը՝ մասնավորաբար ասելով.
«Ալիևը երբեք չէր համարձակվի սկսել պատերազմը, երբեք չէր համարձակվի: Հիմա աքլորացել է, իրավունք ունի հիմա աքլորանալու, բայց հերը ողջ լիներ, նա ի դեպ խելոք մարդ էր, ականջը կքաշեր, կասեր՝ հանգիստ մնա»:
Սա ուշագրավ է այն տեսակետից, որ հատկապես պատերազմից հետո Նիկոլ Փաշինյանը երբեք չի հակադարձել Ալիևին, որը հետևողականորեն խայտառակ հայտարարություններ է անում ոչ միայն հենց Փաշինյանի, այլև Հայաստանի ու հայերի հասցեին: Ավելին, մեր տեղեկություններով, նա ԱԳՆ-ին էլ թույլ չի տալիս արձագանքել: Ընդ որում, ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Թուրքիայի հարցում:
Ի մասնավորի, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Թուրքիայի ԱԳՆ-ի՝ Հայաստանում «պետական հեղաշրջման» փորձի դատապարտման, ինչպես նաև թուրք այլ պաշտոնյաների հայտարարություններին պետք է պատասխաներ ՀՀ ԱԳՆ-ն, նույնիսկ տեքստ է եղել կազմած, սակայն Փաշինյանն արգելել է տարածել փետրվարի 25-ին: Սա հերթական անգամ մեծ զայրույթ է առաջ բերել դիվանագիտական կորպուսում:
Ի դեպ, սա միակ պատճառը չէ, այնպես որ, ըստ մեր տեղեկությունների, դիվկորպուսի ներկայացուցիչների մեծ մասի համբերության բաժակը լցվել է: Երեկ երեկոյան տեղեկություններ էինք ստանում, որ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով են հանդես գալու մի շարք դիվանագետներ, այդ թվում՝ դեսպաններ»։

«Паст»: Ряд дипломатов, в том числе послов, выступят с требованием отставки Пашиняна
Газета «Паст» пишет, что в Армении, наконец, отреагировали на заявления Ильхама Алиева. Но это было сделано… офисом третьего президента Армении. «Он (Алиев – ред.) не отстает от своего нынешнего армянского коллеги в деле бессовестной и безответственной лжи», - говорится в заявлении.
Некоторое время назад Алиеву жестко ответил также второй президент Армении, в частности сказав:
«Алиев никогда бы не осмелился начать войну. Сейчас он петушится, имеет сейчас право петушиться, но, если бы его отец был жив, кстати, он был умным человеком, оттаскал бы его за уши, сказал бы: успокойся».
«Это примечательно с той точки зрения, что особенно после войны Никол Пашинян никогда не отвечал Алиеву, который постоянно выступает с позорными заявлениями не только в адрес Пашиняна, но и Армении и армян. Более того, по нашим сведениям, он не разрешает отвечать также МИД. Причем, не только Азербайджану, но и Турции.
Как передают наши источники, МИД Армении должен был ответить на попытку осуждения со стороны МИД Турции, а также других турецких должностных лиц, «государственного переворота» в Армении, даже подготовил текст, однако Пашинян запретил распространять его 25 февраля. Это в очередной раз вызвало возмущение в дипломатическом корпусе.
Кстати, это не единственная причина, посему, по нашим сведениям, чаша терпения большей части представителей дипкорпуса переполнилась. Вчера вечером поступали сведения о том, что ряд дипломатов, в том числе послов, выступят с требованием отставки Пашиняна», - пишет газета.