Ե՛վ Վիտալի Բալասանյանը, և՛ Արցախի ազգանվեր հատվածը կանգնած են Հայրենիքի փրկության շարժման և Հայոց բանակի կողքին. Հայտարարություն
27/02/2021 16:29
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշված է, որ Վիտալի Բալասնյանը կանգնած է Հայրենիքի փրկության շարժման և Հայոց բանակի կողքին։
«Երբ, դեռևս 2018թվականին, Արցախի հերոս, գեներալ Վիտալի Բալասանյանը ահազանգում էր, որ Հայաստանում իշխանության են եկել ազգադավ ուժեր և անհրաժեշտ է պայքարել՝ բոլորը կարծես թերհավատությամբ էին նայում գեներալի խոսքերին: Սակայն ազգադավ ուժերը շատ լավ հասկանալով թե ինչի մասին է ահազանգում Վ. Բալասանյանը, փորձում էին ամեն կերպ մեկուսացնել նրան:
Պատահական չէ, որ այդ օրերին, անօրեն հեռացրին նրան Արցախի Հանրապետության ԱԽ քարտուղարի պաշտոնից: 2020 թվականի 44 օրյա պատերազմը ցավոք հաստատեցին գեներալի խոսքերը և մտահոգությունները: Այսօր ազգադավ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս իշխանության ղեկին է և բնական է, շարունակում է պայքարել առաջինն իր ազգադավ ծրագիրը բացահայտող հերոս գեներալի դեմ:
Երեկ ինչ որ լրատվականում տեղեկություն է տարածվել, թե իբր, Վ. Բալասանյանը նույնպես լծվել է ՀՀ ՊՆ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին «հետ համոզելու» ազգակործան գործընթացին: Նույն կենտրոնի նույն ձեռագիրը: Սակայն շատ լավ ճանաչելով Վ. Բալասանյանին, կարող ենք փաստել, որ 90-ականներին հաղթանակ տարած գեներալը, որը 2016թվականի ապրիլին վերահաստատեց իր փառահեղ ռազմաքաղաքական գործիչ լինելու հանգամանքը՝ չէր կարող Օնիկ Գասպարյանին «հետ համոզելու» ազգակործան գործընթացին մասնակցել:
Իսկ, եթե նույնիկ հանդիպել է Գասպարյանի հետ, ապա միայն նրան զորակցելու և հայտնելու, որ և՛ ինքը, և՛ Արցախի ազգանվեր հատվածը կանգնած են Հայրենիքի փրկության շարժման և Հայոց բանակի կողքին», - նշված է հայտարարության մեջ։

General Vitaly Balasanyan – Secretary of the Artsakh Security Council – stands with Homeland Salvation Movement, this was said in the statement issued by Justice Party of Artsakh Saturday.
“When, back in 2018, the hero of Artsakh, General Vitaly Balasanyan was voicing the alarm that nation-betraying forces came to power in Armenia and that it was necessary to fight, everyone seemed to be skeptical of the general's words. However, the nation-betraying forces, realizing very well what V. Balasanyan is alarming about, were trying to isolate him in every possible way,” the statement reads, adding that the 44-day war  confirmed the words and concerns of the general.
“Today, nation-betraying Nikol Pashinyan is still at the wheel of power, and naturally, continues fighting against the heroic general who was the first to expose his nation-betraying program,” the statement continued, adding that yesterday information was spread in some media outlet that, allegedly, V. Balasanyan is also involved in the nation-destroying process of ‘persuading back’ the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces Onik Gasparyan.
“The same signature of the same center. However, knowing V. Balasanyan very well, we can state that the general who achieved victory in the 90s, who reaffirmed in April 2016 the fact of his being a glorious military-political figure, could not have participated in the nation-destroying process of ‘persuading back’ Onik Gasparyan. And if he even met with Gasparyan, only to support him and inform that both he and the patriotic segment of Artsakh stand with Homeland Salvation Movementand the Armenian army," the statement reads.