Արա Մարջանյան. Հայաստանի համար ԱԷԿ-ի այլընտրանքի բացակայության հարցը հասարակության շրջանում այնքան էլ հստակ չի գիտակցվում
01/03/2021 12:56
2021թ․ Հայաստանը նշում է ատոմային ոլորտի 55-ամյակը․ 1966 թ. սեպտեմբերի 17-ին  ԽՍՀՄ Նախարարների խորհուրդը որոշում կայացրեց կառուցել Կովկասում առաջին ատոմակայանը՝ Հայկական ԱԷԿ-ը: Հենց այս իրադարձությունն էլ դարձավ երկրի ատոմային պատմության սկիզբը:
ՄԱԿ-ի էներգետիկայի գծով ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը կարծում է, որ ատոմային ոլորտը՝ երկրի տնտեսական զարգացման, էներգետիկական անվտանգության և տնտեսության էներգաարդյունավետության բանալին է:
Հայկական ԱԷԿ-ը արտադրում է երկրի ամբողջ էլեկտրաէներգիայի շուրջ մեկ երրորդը: 2019 թ-ին ԱԷԿ-ը արտադրել է շուրջ 2 միլիարդ կվտ / ժամ ՝ տարեկան 6 միլիարդ ընդհանուր արտադրանքով: Ըստ անցյալ տարվա տվյալների, առաջին 9 ամիսներին ԱԷԿ-ը արտադրել է մոտ 1,75 միլիարդ կվտ / ժամ:
«Հայաստանը Հարավային Կովկասի միակ երկիրն է, որտեղ արտադրող հզորությունների ավելցուկ կա, և այն ունակ է էլեկտրաէներգիա արտադրել և արտահանել հարևան բոլոր երկրներ: 2009 թվականին դիտարկվում էր տարեկան շուրջ 1,5 միլիարդ կվտ / ժամ էլեկտրաէներգիա չափազանց գրավիչ գներով արտահանելու հնարավորությունը, ի հավելումն Իրան մատակարարվող 1,5 միլիարդ կվտ/ժամ էլեկտրաէներգիայի:  Բայց, ցավոք, այդ նախագիծը այն ժամանակ չիրականացավ: Ապագայի տեսանկյունից անհրաժեշտ է վերանայել տարածաշրջանից Հայաստանի էներգիայի և տրանսպորտային մեկուսացման քաղաքականությունը և վերականգնել Հայաստանի ՝ որպես էլեկտրաէներգիայի տարածաշրջանային մատակարարի դերը, և ուզում եմ հիշեցնել, որ ԽՍՀՄ գոյության վերջին 30 տարիների ընթացքում Հայաստանը յուրահատուկ էներգետիկ հանգույց էր ամբողջ Հարավային Կովկասի համար», - ասաց փորձագետը:
2021 թ-ի հունվարի 14-ին կառավարությունը ընդունեց Հայաստանում էներգետիկայի զարգացման ռազմավարությունը: Այս ռազմավարության 3-րդ կետում՝ Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտի զարգացումը մինչև 2040թ, նշվում է, որ Հայաստանն իր արտադրական հզորություններում պետք է ունենա ատոմային բաղադրիչ: Այսպիսով, 2026 թ-ից հետո ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման խնդիրը գերակա խնդիր է, և այն հստակորեն ամրագրված է կառավարության որոշմամբ:
«Ատոմային էներգետիկայի այլընտրանքների բացակայության հարցը շատ կարևոր է Հայաստանի համար, և հասարակության կողմից այնքան էլ հստակ չի գիտակցվում: Հաշվի առնելով Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը և առաջնային էներգետիկ ռեսուրսների մատակարարման հետ կապված իրավիճակը, ոչ մի այլ գեներացիան չի կարող ապահովել էլեկտրական ցանցում բազային ծանրաբեռնվածությունը: Իսկ երաշխավորված հզորության տեսանկյունից վերականգնվող էներգիայի աղբյուրները չեն կարող այլընտրանք լինել ատոմակայաններին, քանի որ դրանք չեն կարող երաշխավորել դրանց արտադրությունը  տարվա ընթացքում», - ասում է Արա Մարջանյանը:
Ինչ վերաբերում է նոր ԱԷԿ-ին, դա նույնպես ռազմավարության պահանջ է: Դրույթներից մեկում ասվում է, որ Հայաստանը պետք է պահպանի իր արտադրական հզորությունների երեք բաղադրիչների կառուցվածքը և պարտադիր պետք է ունենա ատոմային բաղադրիչ: Սա նշանակում է, որ վաղ թե ուշ Հայաստանը պետք է սկսի կառուցել նոր ատոմակայան կամ նոր բլոկ հին ատոմակայանի հարթակում:
«Ձեռնարկված քայլերը, ցավոք, այնքան էլ ինտենսիվ չեն: Մոտ 7 տարի առաջ Հայաստանը փորձեց հրավիրել ներդրողների համաշխարհային համագումար` Հայաստանում նոր էլեկտրակայան կառուցելու համար: Դժբախտաբար, այդ ժամանակ Ֆուկուսիմա ատոմակայանում վթար տեղի ունեցավ, և դրանից հետո ներդրողների ակնհայտ հետաքրքրության բացակայության պատճառով խափանվեց Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման հարցը: Այնուամենայնիվ, Հայաստանը շարունակում է հավատալ, որ այդ հարցը փակված չէ, և որոշակի քայլեր են ձեռնարկվում նոր ատոմակայանի հնարավոր կառուցման համար, առաջին հերթին `հայ մասնագետների համար արդեն հայտնի ռուսական ВВЭР տիպի ռեակտորների հիման վրա: Սրանք շատ հուսալի և հեռանկարային ագրեգատներ են»:

Ара Марджанян: Атомная отрасль – это ключ к экономическому развитию страны и энергетической безопасности
01/03/2021 12:01
В 2021 году Армения отмечает 55 лет атомной отрасли. 17 сентября 1966 года Совет Министров СССР принял решение о строительстве первой атомной станции на Южном Кавказе – Армянской АЭС. Это стало точкой отсчета в истории атомной отрасли страны.
Ара Марджанян, национальный эксперт ООН по энергетике считает, что атомная отрасль – это ключ к экономическому развитию страны, энергетической безопасности и энергоэффективности экономики.
На Армянской атомной станции вырабатывается около трети всей электроэнергии в стране. За 2019 год на АЭС было выработано порядка 2 млрд киловатт-часов при общей годовой выработке в 6 млрд. По данным за прошлый год за первые 9 месяцев АЭС выработала порядка 1,75 млрд киловатт-часов.
«Армения единственная страна Южного Кавказа, где имеется избыток генерирующих мощностей, и она способна вырабатывать и экспортировать электроэнергию во все соседние страны. В 2009 году рассматривалась возможность экспортировать по привлекательным ценам около 1,5 млрд киловатт-часов электроэнергии в год, в добавок к 1,5 млрд киловатт-часов электроэнергии, поставляемой в Иран. Но, к сожалению, этот проект тогда не был реализован. С точки зрения будущего нужно пересмотреть политику энерго-транспортной изоляции Армении от региона и восстановить ее роль, как регионального поставщика электроэнергии и я хочу напомнить, что в последние 30 лет существования СССР Армения являлась своеобразным энергетическим хабом всего Южного Кавказа», - сообщает эксперт.
14 января 2021 года правительство Армении приняло стратегию по развитию энергетики до 2040 г. Пункт 3 стратегии гласит, что Армения должна иметь атомную компоненту в своих генерирующих мощностях. Таким образом, задача продления срока эксплуатации атомной станции после 2026 года является приоритетной задачей и это четко зафиксировано решением правительства Армении.
«Вопрос безальтернативности атомной энергетики для Армении очень важен и иногда не совсем четко понимается общественностью. Учитывая географическое положение Армении и ее ситуацию с обеспеченностью первичными энергоносителями, никакая другая генерация не сможет покрыть базовую нагрузку в энергосети. А с точки зрения гарантированной мощности, источники возобновляемой энергии, такие как солнце и ветер, не могут являться альтернативой АЭС, поскольку они не могут гарантировать свою выработку в течении года», - говорит Ара Марджанян.
Что же касается новой АЭС – это тоже является требованием стратегии. Одно из положений гласит, что Армения должна сохранить трехкомпонентную структуру своих генерирующих мощностей и обязательно иметь атомную компоненту. Это означает, что рано или поздно Армения должна приступить к строительству новой АЭС или нового блока на старой площадке АЭС.
«Шаги предпринимаются, к сожалению, не такие интенсивные. Армения пыталась созвать всемирный конгресс инвесторов для строительства новой АЭС в Армении. К сожалению, тогда произошла тяжелая авария на японской АЭС Фукусима, после чего вопрос строительства новой АЭС в Армении “завис” из-за отсутствия заинтересованности инвесторов. Однако Армения продолжает считать, что этот вопрос не закрыт. Предпринимаются определенные шаги для возможного строительства новой АЭС, в первую очередь на основе уже хорошо известных армянским специалистам и зарекомендовавших себя в мире, российских реакторов типа ВВЭР. Это очень надежные и перспективные реакторы, широко используемые во всем мире».