Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց կիսանախագահական կառավարման համակարգին անցնելու անհրաժեշտության մասին
Կարծում եմ՝ ժամանակն է արձանագրել, որ մենք պիտի աշխատենք ու այս տարվա հոկտեմբեր ամսին համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունենք նոր Սահմանադրություն կամ սահմանադրական փոփոխություններ և, ի վերջո, կիսանախագահական կառավարման համակարգին անցնելը հնարավոր տարբերակներից մեկը պետք է լինի, հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե այս գործընթացը պետք է իրականացնեն Ազգային ժողովի, կառավարության, ՀՀ նախագահի, քաղաքական ուժերի ու քաղաքացիական հանրության հետ սերտ համագործակցության պայմաններում։
«Առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում մենք պետք է աշխատենք լավարկելու համար այն հոդվածները, որոնք լավարկելու հնարավորություն կա Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քվեարկությունների ու խորհրդակցության արդյունքում», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց՝ իրենց մեծագույն խնդիրը պետք է լինի Սահմանադրական այնպիսի կառուցակարգերի ստեղծումը, որոնք կերաշխավորեն անվտանգությունն ու կայունությունը Հայաստանում։

The time has come to record that we must work and in October of this year adopt new Constitution or constitutional amendments via national referendum, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the rally today, adding that finally the passing to semi-presidential governance system will be one of the possible variants.
He said this process must be implemented in conditions of close cooperation of the National Assembly, government, president, political forces and civil society.
“During the upcoming month we must work on amending the articles which can be amended as a result of voting and consultations in the NA,” Pashinyan said.
He said the biggest issue must be the creation of such systems that will guarantee the security and stability in Armenia.