Ադրբեջանը երկարաժամկետ կտրվածքով շանտաժի խաղաքարտեր է ձեռք բերել. Աբրահամյան
Իլհամ Ալիևն իր վերջին ճեպազրույցում օգտագործեց «Իսկանդեր»-ի շուրջ Հայաստանի իշխանության վտանգավոր հայտարարությունը և որոշակի ուղերձներ հղեց ռուսական կողմին, ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը:
«Դրանցից մեկը, թերևս, այն էր, որ մի կողմից Ալիևը գովաբանեց համալիրը, մյուս կողմից՝ իր նեղվածությունն արտահայտեց Հայաստանին ՌԴ-ից հատկացվող ռազմական աջակցության վերաբերյալ, իսկ վերջում նշեց, որ առաջիկայում լրացնելու/համալրելու են իրենց սպառազինությունը», - նշել է նա։
Աբրահամյանի խոսքով՝ շանտաժի, նեղվածության արտահայտման հիմնական նպատակը համեմատաբար էժան սպառազինության ստացման ակնկալիքն է ՌԴ-ից, և ինչու չէ, Հայաստանին վաճառվող զինտեխնիայի մասով որոշակի ճնշումների գործադրումը։
Կենտրոնի ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը կփորձի թեման օգտագործել՝ ՌԴ-ից ստանալու նաև այնպիսի սպառազինություն, որոնց առ այս պահը ստանալ չի հաջողվել.
«Ադրբեջանը, ցավոք, երկարաժամկետ կտրվածքով շանտաժի խաղաքարտեր է ձեռք բերել, ինչին նպաստում է ոչ միայն պատերազմի արդյունքում ստեղծված իրողությունները, այլ հետպատերազմյան փուլում ՀՀ իշխանությյունների վտանգավոր վարքագիծը»։

Азербайджан разыгрывает карту шантажа – Тигран Абрамян
На своем последнем брифинге Ильхам Алиев использовал опасное заявление правительства Армении об «Искандере» и направил российской стороне определенные месседжи, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
«Один из них, пожалуй, заключался в том, что с одной стороны Алиев похвалил комплекс, с другой – выразил недовольство военной помощью, предоставляемой Армении Россией, и отметил в конце, что в ближайшее время они пополнят свое вооружение», - отметил он.
По словам Тиграна Абрамяна, основная цель шантажа и недовольства – ожидание  поставок относительно дешевого вооружения из РФ, и почему бы и нет – оказание определенного давления по части продаваемой Армении военной техники.
Руководитель центра подчеркнул, что Азербайджан попытается использовать эту тему для получения такого оружия из России, которое до сих пор не удавалось получить.
«К сожалению, в долгосрочной перспективе Азербайджан разыгрывает карту шантажа, чему способствуют не только возникшие в результате войны реалии, но и опасное поведение властей Армении в послевоенный период».