Իշխանություններից պահանջում ենք զերծ մնալ փորձառու հրամանատարներին ասպարեզից հեռացնելու, պատերազմում կրած անհաջողությունը նրանց վրա բարդելու քայլերից․ ԳԱԱ
01/03/2021 15:33
ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը հայտարարություն է տարածել։
«Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունը, պայմանավորված երկրում ամիսներ շարունակվող քաղաքական ճգնաժամի օրեցօր խորացմամբ, անհրաժեշտ է համարում հանդես գալ նոր հայտարարությամբ։
2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանի իշխանությունները ոչ միայն լուրջ քայլեր չեն ձեռնարկել ստեղծված աշխարհաքաղաքական ծանր իրավիճակից երկիրը դուրս բերելու ուղղությամբ, այլև անհեռատես նոր քայլերով խորացրել են ընդհանուր ճգնաժամը։
Ի պատասխան հրաժարական ներկայացնելու վերաբերյալ՝ ՀՀ Գլխավոր շտաբի պետի և բազմաթիվ բարձրաստիճան այլ զինվորականների սույն թվականի փետրվարի 25-ի պահանջի, վարչապետը, հանդես գալով ՀՀ ԳՇ պետին աշխատանքից ազատելու մասին միջնորդությամբ, փաստորեն վտանգում է տարածաշրջանում ստեղծված փխրուն խաղաղությունը, Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, այն դեպքում, երբ այսօր էլ որպես հայրենաբնակ հայության անվտանգության գլխավոր երաշխավոր շարունակում է մնալ Հայոց բանակը։
Խորապես գիտակցելով պահի լրջությունը՝ իշխանություններից պահանջում ենք զերծ մնալ մեր ժողովրդի ու զինվորականության վստահությունը վայելող փորձառու հրամանատարներին ասպարեզից հեռացնելու, պատերազմում կրած անհաջողությունը նրանց վրա բարդելու քայլերից», - ասված է հայտարարությունում։

Требуем от властей воздержаться действий по дискредитации опытных командиров и попыток переваливать на них вину за неудачи в войне – НАН Армении
01/03/2021 15:52
Президиум Национальной академии наук (НАН) Армении распространил заявление.
«Президиум Национальной академии наук (НАН) Армении считает необходимым вновь выступить с заявлением в связи с продолжающимся усугублением политического кризиса в стране.
После подписания трехстороннего заявления по Карабаху 9 ноября 2020 года власти Армении не только не предприняли серьезных шагов для вывода страны из тяжелой геополитической ситуации, но недальновидными действиями еще более углубили общий кризис.
Премьер-министр Армении, выступив с ходатайством об увольнении начальника Главного штаба ВС Оника Гаспаряна, фактически, ставит под угрозу установившийся в регионе хрупкий мир, территориальную целостность и суверенитет Армении и Карабаха, учитывая, что и сегодня главным гарантом безопасности продолжает оставаться Армянская армия», - говорится в заявлении президиума НАН Армении, распространенном в понедельник.
Глубоко осознавая серьезность момента, требуем от властей воздержаться действий по дискредитации опытных командиров, пользующихся доверием народа и военных, не пытаться переваливать вину за неудачи в войне на них», - говорится в заявлении НАН Армении.