Դատարանը հաստատել է՝ դատախազությունը և ՀՔԾ-ն խախտել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջները. Զոհրաբյան
01/03/2021 13:50
2020 թվականի դեկտեմբերի 22-ին ավելի քան հարյուր փաստաբան հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին, խնդրելով հարուցել քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածով (պետական դավաճանությունը) նախատեսված հանցավոր արարքի կատարման փաստի կապակցությամբ։ Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ դատարանը բավարարել է փաստաբանների բողոքը:
«ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նշված հաղորդումը ուղարկել էր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն, իսկ հատուկ քննչական ծառայությունը խուսափել է քրեական գործ հարուցելու կամ հարուցումը մերժելու մասին որոշում կայացնելուց, այդ հաղորդումը կցելով մեկ այլ քրեական գործի նյութերին:
Հատուկ քննչական ծառայության այս անգործությունը բողոքարկվել էր դատարան: Դատարանն (դատավոր Հ.Մանուկյան) այսօր որոշել է՝ «Արա Զոհրաբյանի և Արմինե Ֆանյանի կողմից ներկայացված բողոքը բավարարել: Ճանաչել Արա Զոհրաբյանի և Արմինե Ֆանյանի իրավունքների և ազատությունների խախտումը: Վարույթն իրականացնող մարմնի համար սահմանել պարտականություն վերացնելու դրանք՝ հիմք ընդունելով սույն որոշմամբ դատարանի արտահայտած իրավական դիրքորոշումները»:
Դատարանը, ըստ էության, հաստատել է, որ դատախազությունը և Հատուկ քննչական ծառայությունը խախտել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջները: Թե ինչու են ՀՀ դատախազությունը և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը խուսափում պետական դավաճանության փաստով քրեական գործ հարուցելուց, առանձին քննարկման հարց է», - գրել է նա:

Ара Зограбян: Суд констатировал, что прокуратура и Специальная следственная служба нарушили Уголовно-процессуальный кодекс Армении
01/03/2021 14:50
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян сообщил на странице в Facebook, что суд удовлетворил представленную 22 декабря 2020 года жалобу на бездействие прокуратуры и Специальной следственной службы.
«22 декабря 2020 года более ста адвокатов  представили сообщение генеральному прокурору Армении с просьбой возбудить уголовное дело по факту совершения преступного деяния, предусмотренного статьей 299 Уголовного кодекса (государственная измена).
Генеральная прокуратура Армении отправила указанное сообщение в Специальную следственную службу, а Специальная следственная служба уклонилась от возбуждения уголовного дела или принятия решения об отказе в возбуждении, приложив это сообщение к материалам другого уголовного дела.
Бездействие Специальной следственной службы было обжаловано в суд. Суд (судья Г.Манукян) сегодня принял решение удовлетворить жалобу Ара Зограбяна и Армине Фанаян. Признать нарушение прав и свобод Ара Зограбяна и Армине Фанаян. Установить обязанность органа, осуществляющего производство, по их устранению, основываясь на правовых позициях, выраженных судом в данном решении.
Суд фактически подтвердил, что прокуратура и Специальная следственная служба нарушили требования Уголовно-процессуального кодекса Армении.
Почему прокуратура Армении и Специальная следственная служба уклоняются от возбуждения уголовного дела по факту государственной измены – отдельный вопрос для обсуждения», - написал он.