Արա Մարջանյան. Հայաստանը կարող է հասնել կայուն զարգացման շատ նպատակների՝ ատոմային էներգիայի զարգացման շնորհիվ
02/03/2021 13:58
2021 թվականին Հայաստանը նշում է ատոմային ոլորտի 55-ամյակը: 1966 թվականի սեպտեմբերի 17-ին ԽՍՀՄ Նախարարների խորհուրդը որոշում կայացրեց կառուցել Հարավային Կովկասում առաջին ատոմակայանը ՝ Հայկական ԱԷԿ-ը: Սա դարձավ երկրի միջուկային արդյունաբերության պատմության մեկնակետը, որն այսօր նշանակալի ներդրում ունի Հայաստանի կողմից կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գործում:
2020-ի հունիսին Հայաստանը ՄԱԿ-ի կայքում հրապարակեց կայուն զարգացման նպատակների՝ բարեփոխումների արդյունավետության գնահատման միջազգայնորեն ընդունված նորմերի, իրականացման համար իր կողմից ձեռնարկվող քայլերի դիտարկումը: Հայաստանը պատմեց 5 քայլերի մասին. Մարդկային կապիտալի զարգացում, ենթակառուցվածքների հասանելիության և տնտեսական զարգացման ապահովում, կոռուպցիայի դեմ պայքար, մարդու իրավունքների և արդարության պաշտպանություն, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքար, գործընկերություն հանուն կայուն զարգացման:
ՄԱԿ-ի էներգետիկայի գծով ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը կարծում է, որ այս հինգ քայլերից երեքում ատոմային արդյունաբերության ներդրումն առավել ծանրակշիռ է: Սա հատկապես կարևոր է հաշվի առնել Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման և հայկական ատոմային էներգետիկայի հետագա հեռանկարների շուրջ քննարկումների համատեքստում:
Մարդկային կապիտալի զարգացման համատեքստում ժամանակակից ատոմակայանները հասարակության ընդհանուր կրթական, ինժեներական և գիտական մակարդակի բարձրացման տեսանկյունից հսկայական նշանակության օբյեկտներ են: ԱԷԿ շահագործող հասարակությունը պետք է պատրաստ լինի և պետք է կարողանա դա անել: Սա պահանջում է գիտելիքներ, հմտություններ, վերապատրաստման համակարգ և բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների կլաստեր:
«Մարդկային կապիտալի զարգացման տեսանկյունից հայկական ԱԷԿ-ի դերը շատ նշանակալի է: Հատկապես հաշվի առնելով մեր համագործակցությունը «Ռոսատոմ» Պետկորպորացիայի և «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ հետ: Ատոմակայանի գծով այս համագործակցության շրջանակներում Հայաստանի մասնագետները հնարավորություն ունեն սովորելու Ռոսատոմի մասնագիտացված ինստիտուտներում `աշխարհի մակարդակի ամենահայտնի գիտական դպրոցներում (ԱՀՄՀ «ՄԻՖԻ», ՄՖՏԻ): Այս տեսանկյունից Հայաստանը օգտվում է կադրեր պատրաստելու բացառիկ հնարավորությունից», - կարծում է Արա Մարդխանյանը:
Կայուն զարգացման մեկ այլ նպատակ է ենթակառուցվածքների հասանելիության և տնտեսական զարգացման ապահովումը: Երբ Հայաստանում ստեղծվում էր ատոմակայանը, այդ խնդիրը լուծվում էր համալիր ձևով, և դրան պետք է հավատարիմ մնալ արդյունաբերության հետագա զարգացման առումով:
Ատոմակայանի դերը, որպես ջերմոցային գազերի արտանետումները կանխելու առավել բարձր տեխնոլոգիական միջոց, առաջնային նշանակություն ունի, այն Փարիզի համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարման և կայուն զարգացման նպատակների իրականացման հիմնական տարբերակներից է:
«Փարիզյան համաձայնագրով Հայաստանը պարտավորվել է մինչև 2050թ․ ջերմոցային գազերի տարեկան արտանետումների մակարդակը նվազեցնել մինչև 7 միլիոն տոննայի: Սա 3 միլիոն տոննա CO2 պակաս է, քան 2014-ին մեր արտանետումները: ՀԱԷԿ-ը չի սպառում թթվածին, չի արտանետում վնասակար քիմիական նյութեր, խնայում է օրգանական վառելիքի սպառումը և չի արտանետում ջերմոցային գազեր: Այս իմաստով, միջուկային էներգիան օգնում է Հայաստանին կատարել Փարիզի արձանագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները », - շեշտում է փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ մինչև 2030թ․ միջազգային համագործակցության կայուն զարգացման նպատակները ՄԱԿ-ն ընդունեց 2015-ի սեպտեմբերի 25-ին: Դրանք կրում են համալիր և անբաժանելի բնույթ և ապահովում են կայուն զարգացման բոլոր երեք բաղադրիչների հավասարակշռությունը ՝ տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական:

Ара Марджанян: Многих целей устойчивого развития Армения может достичь благодаря развитию атомки
В 2021 году Армения отмечает 55 лет атомной отрасли. 17 сентября 1966 года Совет Министров СССР принял решение о строительстве первой атомной станции на Южном Кавказе – Армянской АЭС. Это стало точкой отсчета в истории атомной отрасли страны, которая сегодня вносит весомый вклад в реализацию Арменией целей устойчивого развития.
В июне 2020 года Армения опубликовала на сайте ООН добровольный обзор шагов, которые она предпринимает для реализации целей устойчивого развития – международно-признанных норм для оценки эффективности и результативности реформ. Армения рассказала о 5 шагах: развитие человеческого капитала, обеспечение доступности инфраструктуры и экономического развития, борьба с коррупцией, защита прав человека и справедливость, защита окружающей среды и борьба с изменением климата, партнерство в интересах устойчивого развития.
Ара Марджанян, национальный эксперт ООН по энергетике считает, что в трех из пяти этих шагов вклад атомной отрасли наиболее весом. Это особенно важно учитывать в контексте рассуждений о продлении срока действия Армянской АЭС и обсуждений дальнейших перспектив армянской атомной энергетики.
В контексте развития человеческого капитала современные АЭС — это объекты, имеющие колоссальное значение с точки зрения повышения общеобразовательного, общеинженерного и общенаучного уровня общества. Общество, которое эксплуатирует АЭС, должно быть готово и должно быть в состоянии сделать это. Для этого нужны знания, умения, необходима система подготовки кадров и кластер высококлассных специалистов.
«С точки зрения развития человеческого капитала роль Армянской АЭС весьма существенна. Особенно, если учесть наше сотрудничество с Госкорпорацией «Росатом» и АО «Русатом Сервис». В рамках этого сотрудничества по атомной станции специалисты из Армении имеют возможность обучаться в профильных институтах Росатома - известнейших научных школах мирового уровня (НИЯУ «МИФИ», МФТИ). С этой точки зрения в Армении используется просто уникальная возможность подготовки кадров», - считает Ара Марджанян.
Еще одна цель устойчивого развития - обеспечение доступности инфраструктуры и экономического развития. Когда создавалась атомная станция в Армении - эта задача решалась комплексно и этого следует придерживаться при дальнейшем развитии отрасли.
Роль атомной станции как наиболее высокотехнологического способа предотвращения выброса парниковых газов имеет первостепенную важность, является одним из основных вариантов зачета, взятых на себя обязательств по Парижскому соглашению и реализации целей устойчивого развития.
«По Парижскому соглашению Армения взяла на себя обязательства снизить к 50-му году уровень выбросов парниковых газов до 7 млн. тонн в год. Это на 3 млн. тонн СО2 меньше, чем наши выбросы в 2014 году. ААЭС не потребляет кислород, не выбрасывает в атмосферу и водоемы вредные химические вещества, экономит расходование органического топлива и не выбрасывает парниковые газы. В этом смысле атомная энергетика помогает Армении выполнять обязательства, взятые на себя в рамках Парижского протокола», - подчеркивает эксперт.
Напомним, что Цели в области устойчивого развития для будущего международного сотрудничества на период до 2030 года приняты ООН 25 сентября 2015 года. Они носят комплексный и неделимый характер и обеспечивают сбалансированность всех трех компонентов устойчивого развития: экономического, социального и экологического.