Լուկաշենկոն և Պուտինը չեն քննարկել Բելառուսում իշխանության փոխանցման հարցը
Բելառուսի ղեկավար Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում ընթացող բանակցությունների ընթացքում չեն քննարկել իշխանության փոխանցման հարցը, տեղեկացնում է BelTA-ն:
Ըստ Լուկաշենկոյի՝ Պուտինի հետ հանդիպմանը նա քննարկել է Միության պետության ձևաչափով փոխգործակցությունը, համագործակցության, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության, ինչպես նաև համատեղ նախագծերի իրականացման և տարբեր մարտահրավերների, այդ թվում՝ արտաքին մարտահրավերներին հակազդելու հարցեր:
Նշվում է, որ երկու երկրների ղեկավարները չեն քննարկել Բելառուսին ռուսական վարկ տրամադրելու հարցը, այն ի սկզբանե չի եղել բանակցությունների օրակարգում:
«Չի բարձրացվել նաև իշխանության, այսպես կոչված, փոխանցման հարցը», - գրում է BelTA-ն:
Լուկաշենկոն ասել է նաև, որ բանակցությունների ընթացքում բառացիորեն վերանայվել ու քննարկվել են բելառուս-ռուսական հարաբերությունների բոլոր հարցերը:

Лукашенко и Путин не обсуждали трансфер власти в Белоруссии
Белорусский лидер Александр Лукашенко и российский президент Владимир Путин в ходе переговоров в Сочи не обсуждали тему трансферта власти. Об этом информирует БЕЛТА.
По словам Лукашенко, на встрече они с Путиным обсуждали взаимодействие в формате Союзного государства, вопросы кооперации, военного и военно-технического сотрудничества, а также реализацию совместных проектов и противостояние различным вызовам, в том числе внешним.
Отмечается, что лидеры двух стран не обсуждали тему предоставления Белоруссии российского кредита, её не было в повестке переговоров изначально.
«Равным образом не поднимался вопрос так называемого трансфера власти, о чём писали некоторые ресурсы», — пишет БЕЛТА.
Также Лукашенко рассказал, что на переговорах были подвергнуты ревизии и обсуждению буквально все вопросы белорусско-российских отношений.