«Հրապարակ». «Իմ քայլում» կարծիքները կիսվել են
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շաբաթ-կիրակի օրերին Նիկոլ Փաշինյանը 24-ժամյա ռեժիմով թիմակիցների հետ քննարկել է ներքաղաքական իրավիճակն ու երեկվա հանրահավաքի կազմակերպչական հարցերը։ «Իմ քայլի» հետ կիրակի օրվա հանդիպմանը չնայած շատ բացականեր են եղել, բայց պատգամավորներից մի քանիսը Փաշինյանին անուղղակիորեն մեղադրել են, որ արտահերթ ընտրությունները վիժեցնելու իր որոշման արդյունքում է իրավիճակն այսպես սրվել, ու կարծիք են հայտնել, որ պետք է ամեն գնով գնալ արտահերթի։ Մի այլ խումբ էլ Փաշինյանին վստահեցրել է, որ ոչինչ էլ տեղի չի ունեցել, ու պետք չէ գնալ զիջումների։ Ասել են՝ հանրահավաքի մարդաշատությամբ կփակենք ընդդիմախոսների բերանը, և խոստացել են 30-50 հազար մարդ հանել հրապարակ։
Այս արմատականների առաջամարտիկները եղել են Շիշ բռնող Հայկ Սարգսյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Ռուբեն Ռուբինյանը, Արփի Դավոյանը։ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին չքմեղացել է, թե ԳՇ-ն իրեն պատերազմի ընթացքում ճիշտ չի զեկուցել իրավիճակը, ասել է, որ ինքն Արայիկ Հարությունյանից է տեղեկացել Շուշիի գրավման մասին։ Երբ հարցրել են Օնիկ Գասպարյանի «անսպասելի» հրաժարականի պատճառների մասին, Փաշինյանն ասել է, որ պատճառը «Իսկանդերի» հայտարարությունն է։
ԳՇ պետն իրեն զգուշացրել է ընդհանրապես չխոսել «Իսկանդերից», սակայն, ասել է՝ ինձ մեղադրում են դավաճանության և «Իսկանդերը» չկիրառելու մեջ, ինչպե՞ս կարող է լռել։ Մինչդեռ բանակի մեր աղբյուրներն ասում են, որ «Իսկանդերը» 10 տոկոսով պայթելու մասին հայտարարությունից հետո բարձրացած աղմուկը մեղմելու նպատակով Փաշինյանը պարտադրել է ԳՇ-ին՝ իրեն արդարացնող հայտարարությամբ հանդես գալ, բայց Օնիկ Գասպարյանը հրաժարվել է։ Դրանից հետո Փաշինյանը հրահանգել է՝ դիմում գրել հեռանալ, ինչին հաջորդել է ԳՇ հայտարարությունը»։

«Грапарак»: Во фракции «Мой шаг» мнения разделились
Газета «Грапарак» пишет, что в субботу и воскресенье Никол Пашинян в 24-часовом режиме обсуждал с членами команды внутриполитическую ситуацию и вопросы организации вчерашнего митинга. Несмотря на то, что на воскресной встрече многие отсутствовали, несколько депутатов, тем не менее, косвенно обвинили Пашиняна в том, что он провалил идею внеочередных выборов, в результате чего ситуация настолько обострилась, и выразили мнение, что любой ценой нужно провести внеочередные парламентские выборы. Другая группа депутатов заверила Пашиняна, что ничего не произошло, и не нужно идти на уступки. Они сказали: обеспечив массовость митинга, мы заставим замолчать оппозицию и обещали привести 30-35 тысяч человек.
В числе радикально настроенных депутатов были Айк Саркисян, Андраник Кочарян, Рубен Рубинян, Арпи Давоян. Никол Пашинян в свою очередь рассказал, что в ходе войны Генштаб неправильно докладывал ему ситуацию и что он узнал о захвате Шуши у Араика Арутюняна. Когда его спросили, о причинах «неожиданной» отставки Оника Гаспаряна, Пашинян ответил, что причина в заявлении об «Искандере».
Начальник Генштаба его предупредил, чтобы вообще не говорил об «Искандерах», однако он ответил, что его обвиняют в неприменении «Искандеров», как он может молчать.
Между тем наши источники в армии сообщают, что после заявления о неработоспособности «Искандеров», Никол Пашинян, чтобы сгладить ситуацию, хотел принудить Генштаб выступить с оправдывающим его заявлением, однако Оник Гаспарян отказался. После этого Никол Пашинян приказал ему написать заявление и уволиться, в результате чего последовало заявление руководства ГШ ВС Армении.