Մերկելը շնորհավորել է Գորբաչովին ծննդյան 90-ամյակի առթիվ
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը շնորհավորել է ԽՍՀՄ առաջին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովին ծննդյան 90-ամյակի առթիվ: Հեռագրի տեքստը տարածել է Գերմանիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Ես կցանկանայի օգտագործել այս հանդիսավոր օրը, որպեսզի մեկ անգամ ևս շնորհակալություն հայտնեմ Սառը պատերազմը խաղաղ ճանապարհով հաղթահարելու, ինչպես նաև Գերմանիայի միավորումն ավարտին հասցնելու ձեր անձնական մասնակցության համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես նշել է Մերկելը, Գերմանիան չի մոռանում քաղաքական գործչի ներդրումը միավորման գործում և նրա անձնական ջանքերն՝ ի նշան երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների:
Իր հերթին, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասն իր Twitter-ում Գորբաչովին անվանել է «գլասնոստի և վերակառուցման հայր»:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական հեռագիր էր հղել Գորբաչովին՝ ծննդյան 90-ամյակի կապակցությամբ:

Меркель поздравила Горбачёва с 90-летним юбилеем
Канцлер Германии Ангела Меркель поздравила первого президента СССР Михаила Горбачёва с 90-летним юбилеем. Текст телеграммы распространила пресс-служба германского правительства.
«Я хотела бы использовать этот торжественный для вас день, чтобы ещё раз поблагодарить за ваше личное участие в деле мирного преодоления холодной войны, а также завершения объединения Германии», — говорится в послании.
Как отметила Меркель, в Германии не забывают вклад политика в объединение и его личные усилия во имя дружественных отношений между двумя странами.
В свою очередь, глава МИД ФРГ Хайко Маас в своём Twitter назвал Горбачёва «отцом гласности и перестройки».
Ранее российский лидер Владимир Путин направил Горбачёву поздравительную телеграмму по случаю его 90-летия.