Արմեն Սարգսյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը երեկ եկել են համաձայնության. Արթուր Ղազինյան
Իմ ունեցած տեղեկություններով, Արմեն Սարգսյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը երեկ եկել են համաձայնության՝ իրավական աճպարարության միջոցով իրագործել Նիկոլ Փաշինյանի՝ Օնիկ Գասպարյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու ցանկությունը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը։
«Մասնավորապես, ըստ հաստատված ծրագրի, Արմեն Սարգսյանը չորեքշաբթի կդիմի Սահմանադրական դատարան՝ բայց ոչ թե վարչապետի առաջարկության սահմանադրականությունը ստուգելու, այլ 2018թ-ի հունիսի 11-ին ընդունված Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունների սահմանադրականությունը վիճարկելու պահանջով։
Հիշեցնեմ, որ 2018թ-ին Մովսես Հակոբյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու համար ՀՀ ԱԺ նշված օրենքում կատարեց հետևյալ լրացումը.
«Բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոնից ազատումը կարող է իրականացվել անկախ այն հանգամանքից՝ առկա են սույն հոդվածի 1-ին մասում սահմանված հիմքեր, թե ոչ»։
Սա նշանակում է, որ Օնիկ Գասպարյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու ՀՀ վարչապետի որոշումն օրենքի ուժով կմտնի օրինական ուժի մեջ և Օնիկ Գասպարյանը իրավաբանորեն կդադարի լինել ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետ։
ՀՀ Նախագահին խնդրում, հորդորում և պահանջում եմ ՀՀ Սահմանադրական դատարան ուղարկել բացառապես ՀՀ վարչապետի Ձեզ ներկայացված՝ Օնիկ Գասպարյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու մասին առաջարկությունը։
Նշվածից զատ ցանկացած այլ գործողություն կդիտարկվի որպես հարված ՀՀ անվտանգությանն ու ՀՀ Զինված ուժերի մարտունակությանը», - գրել է Ղազինյանը։

Армен Саркисян и Никол Пашинян вчера пришли к согласию – Артур Казинян
По моим сведениям, Армен Саркисян и Никол Пашинян вчера пришли к согласию относительно осуществления посредством правового фокусничества желания Никола Пашиняна освободить Оника Гаспаряна от должности начальника Генштаба ВС Армении, написал на своей странице в Facebook председатель партии «Одна Армения» Артур Казинян.
«В частности, согласно установленной программе, Армен Саркисян в среду обратится в Конституционный суд, но не для того, чтобы проверить конституционность предложения премьер-министра, а с требованием оспорить конституционность принятых 11 июня 2018 года изменений в закон «О воинской службе и статусе военнослужащего».
Напомню, что в 2018 году парламент Армении внес следующее дополнение в указанный закон, чтобы освободить Мовсеса Акопяна от должности начальника Генштаба ВС Армении:
«Освобождение высшего командного состава от военной должности может осуществляться независимо от того обстоятельства, установлены ли в части 1 настоящей стать основания, или нет».
Это значит, что решение премьер-министра об освобождении Оника Гаспаряна от занимаемой должности вступит в законную силу в соответствии с законом и Оник Гаспарян юридически прекратит быть начальником Генерального штаба ВС Армении.
Прошу президента Армении, призываю и требую отправить в Конституционный суд Армении исключительно представленное Вам премьер-министром Армении предложение об освобождении Оника Гаспаряна от занимаемой должности.
Любое другое действие, кроме указанного, будет расценено как удар по безопасности Республики Армения и боеспособности Вооруженных сил Армении», - написал Артур Казинян.