ԵՄ-ն քննարկում է COVID պատվաստանյութերի արտակարգ հաստատումը
Եվրահանձնաժողովը քննարկում է կորոնավիրուսային պատվաստանյութերի արտակարգ հաստատման հնարավորությունը՝ մարկետինգային խիստ պայմանների թույլտվությունների փոխարեն: Այդ մասին չորեքշաբթի հաղորդել է Reuters-ը:
Փոփոխությունները պայմանավորված են ԵՄ ղեկավարության և դաշինքի դեղերի կարգավորիչի աճող ճնշմամբ, քանի որ պատվաստանյութերի հաստատման դանդաղ գործընթացը դանդաղեցնում է պատվաստումների տարածումը՝ համեմատած ԱՄՆ և Մեծ Բրիտանիայի հետ:
«Պատրաստ ենք անդամ երկրների հետ քննարկել պատվաստանյութերի հաստատումն արագացնելու բոլոր հնարավոր եղանակները», - ասել է հանձնաժողովի ներկայացուցիչը` Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի հետ հանդիպմանը հարցը քննարկելուց հետո:
«Մեկ տարբերակ կարող է լինել պատվաստանյութի արտակարգ թույլտվություն ԵՄ մակարդակով՝ անդամ երկրների միջև պատասխանատվության բաժանմամբ», - ավելացրել է ներկայացուցիչը:

В Евросоюзе рассматривают экстренное одобрение COVID-вакцин
Еврокомиссия рассматривает возможность ввести экстренное одобрение вакцин от коронавируса вместо строгих условных маркетинговых разрешений. Об этом сообщает Reuters в среду, 3 марта.
Изменения обусловлены тем, что руководство Евросоюза и регулятор лекарственных средств блока испытывают растущее давление, так как медленный процесс утверждения вакцин тормозит развертывание вакцинации по сравнению с США и Великобританией.
«Мы готовы обсудить со странами-членами все возможные пути ускорения утверждения вакцин», - сказал представитель Комиссии после того, как этот вопрос обсуждался на встрече с президентом Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен.
«Одним из вариантов может быть экстренное разрешение на вакцины на уровне ЕС с разделением ответственности между странами-членами», - добавил представитель.