Օնիկ Գասպարյանը Սահմանդրության և օրենքի հիման վրա իրավունք ունի պաշտոնավարել մինչև 2025-ի հունիսի 8-ը. Վարուժան Ավետիքյան
03/03/2021 14:52
Գլխավոր շտաբի պետը բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոն զբաղեցնող միակ զինծառայողն է, ով նշանակվում է 5 տարի ժամկետով` համաձայն «Պաշտպանության մասին» օրենքի 16-րդ հոդվածի 4-րդ մասի, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Զինծառայողերի ապահովագրության հիմնադրամ»-ի տնօրենն Վարուժան Ավետիքյանը։
«Սա բխում Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 3-րդ մասից, ըստ որի զինված ուժերի զինվորական ամենաբարձր պաշտոնատար անձը գլխավոր շտաբի պետն է, որին վարչապետի առաջարկությամբ նշանակում է Հանրապետության նախագահը՝ օրենքով սահմանված ժամկետով: Ահա և օրենքն էլ սահմանել է 5 տարի ժամկետ, իսկ նախագահն էլ իր 2020 թվականի հունիսի 8-ի ՆՀ-119-Ա հրամանագրով կատարել է 5 տարվա նշանակումը: Ո՛չ Սահմանադրության 133-րդ հոդվածը և ո՛չ էլ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածը գլխավոր շտաբի պետի վաղաժամկետ ազատելու դեպքեր չեն նախատեսում, ինչը Սահմանադրության 133-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջ է, ըստ որի օրենքը պետք է սահմանի նաև ազատման դեպքերը: Օրենքը դեպք չի սահմանել, այլ 40-րդ հոդվածի 3-րդ կետում լոկ նշել է, որ «Բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոնից ազատումը կարող է իրականացվել անկախ այն հանգամանքից՝ առկա են սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված հիմքեր, թե ոչ:»
Այսինքն օդից վերցնելով չի կարելի որոշել, ինչը բնականաբար Սահմանադրության պահանջի խախտում է:
Այսպիսով, գեներալ գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը Սահմանդրության և օրենքի հիման վրա իրավունք ունի պաշտոնավարել մինչև 2025 թվականի հունիսի 8-ը», - նշել է Ավետիքյանը։

Оник Гаспарян на основании Конституции и закона имеет право находиться на своей должности до 8 июня 2025 года – Варужан Аветикян
03/03/2021 16:00
Начальник Генерального штаба ВС Армении – единственный военнослужащий высшего командующего состава, который назначается сроком на пять лет, в соответствии с ч.4 ст. 16 закона «Об обороне», написал на своей странице в Facebook директор Фонда страхования военнослужащих Варужан Аветикян.
«Это исходит из части 3 статьи 155 Конституции, согласно которому высшим должностным лицом в ВС является начальник Главного штаба, которого по предложению премьер-министра назначает президент на установленный законом срок. Закон предписывает назначение сроком на пять лет, президент 8 июня 2020 года назначил Оника Гаспаряна на должность начальника ГШ ВС сроком на пять лет.
Ни статья 133 Конституции, ни статья 40 закона «О военной службе и статусе военнослужащего» не предусматривают положений о досрочном освобождении от должности начальника ГШ, что является требованием части 1 статьи 133 Конституции, согласно которому закон должен устанавливать также случаи освобождения.
Закон не предусматривает такие случаи, лишь в пункте 3 статьи 40 закона «О военной службе и статусе военнослужащего» отмечается, что освобождение от должности военнослужащего высшего командующего состава может быть осуществлено вне зависимости от обстоятельства, есть ли предписанные в статье 1 того же закона основания или нет.
То есть, данное положение закона нарушает требование Конституции.
Таким образом, генерал-полковник Оник Гаспарян на основе Конституции и закона имеет право находиться на своей должности до 8 июня 2025 года», - отметил Аветикян.