Հայաստանում չկա որևէ անձ, որը կարող է դատավորին հանձնարարություն տալ. ԲԴԽ նախագահ (Տեսանյութ)
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը վստահ է, որ նոյեմբերի 15-ի իր կոչից հետո դատական իշխանության հեղինակությունը միանշանակ բարձրացել է։
«Վերջին երկու տարվա ընթացքում, ինչ ես զբաղեցնում եմ նախագահի պաշտոնը, վստահաբար կարող եմ պնդել, որ դատական իշխանությունն իրապես անկախացել է», - Ազգային ժողովում այսօր հայտարարեց ԲԴԽ նախագահը։
Նա ասաց, թե ՀՀ-ում ոչ ոք, որևէ քաղաքական ուժ՝ իշխանություն, թե ընդդիմություն, որևէ ընկերական հարաբերություններ չեն կարող ազդել դատավորների կողմից որոշում կայացնելու վրա։
«Նույնիսկ նման փորձերը կանխվում են շատ սկզբնական փուլում։ Հայաստանում չկա որևէ անձ, որը կարող է դատավորին հանձնարարություն տալ։ Սա միայն իմ արձանագրումը չէ, սա ամբողջ դատական համակարգի արձանագրումն է և ես հպարտանում եմ դրանով», - հայտարարեց Ռուբեն Վարդազարյանը։

В Армении нет человека, который может дать поручения судье – Рубен Вардазарян
Председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян убежден, что после озвученного им призыва 15 ноября авторитет судебной власти однозначно возрос.
«За последние два года, с тех пор как я занимаю должность председателя, могу с уверенностью утверждать, что судебная власть действительно стала независимой», - заявил сегодня в парламенте председатель высшего судебного совета.
Он отметил, что в Армении никто не может повлиять на принимаемые судьями решения – какая-либо политическая сила, власти или оппозиция, какие-то дружеские отношения.
«Такие попытки пресекаются на начальной стадии. В Армении нет такого человека, который может давать поручения судье. Это констатирую не только я, это констатирует все судебная система, и я горжусь этим», - заявил Рубен Вардазарян.