Գլխավոր շտաբի պետը շարունակելու է պաշտոնավարել. Գոհար Մելոյան
Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է, որ զինված ուժերի զինվորական ամենաբարձր պաշտոնատար անձը գլխավոր շտաբի պետն է, որին վարչապետի առաջարկությամբ նշանակում է Հանրապետության նախագահը՝ օրենքով սահմանված ժամկետով, ֆեյսբուքյան էջում գրել է սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը՝ ընդգծելով, որ Գլխավոր շտաբի պետին ազատելու լիազորություն նախատեսված չէ:
«Այսինքն՝ գլխավոր շտաբի պետին ազատելու լիազորությունը Սահմանադրությամբ սահմանափակված է՝ քաղաքական ուժերի հարաբերակցության պարագայում զինված ուժերին անձեռնմխելի պահելու նպատակով (Ազատման հիմքերն ընդհանուր են՝ քաղաքացիության կորուստ, օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռ, հրաժարականի դիմում ե այլն):
Սահմանադրության 139-րդ հոդվածը սահմանում է զինված ուժերի և այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմին նշանակելու եւ ազատելու դեպքերը եւ կարգը, որոնցում Գլխավոր շտաբի պետին ազատելու լիազորություն նախատեսված չէ:
Այսինքն՝ Սահմանադրությունը Գլխավոր շտաբի պետին տալիս է հատուկ կարգավիճակ եւ չի լիազորում ո՛չ Հանրապետության նախագահին, ո՛չ վարչապետին Գլխավոր շտաբի պետին ազատելու հնարավորությամբ։
Ինչ վերաբերում է «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասին, որը նախատեսում է բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոն զբաղեցնող պաշտոնատար անձանց պաշտոնից հայեցողական ազատելու հնարավորությունը, նախ՝ դա Գլխավոր շտաբի պետի վրա չի տարածվում, որովհետեւ ինչպես նշեցի Սահմանադրությունը նման հնարավորություն չի նախատեսում, իսկ Սահմանադրությունը վերադաս է օրենքի նկատմամբ, սահմանադրական մարմիններն էլ իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ, 2-րդ՝ սահմանադիրն առանձնացրել է Գլխավոր շտաբի պետին զինված ուժերի և այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմից՝ նշելով, որ գլխավոր շտաբի պետը զինված ուժերի զինվորական ամենաբարձր պաշտոնատար անձն է եւ տալով նրան սահմանադրական հատուկ կարգավիճակ։
Հետեւաբար, գլխավոր շտաբի պետին ազատելու կապակցությամբ մեկնարկած գործընթացն ինքնին հակաիրավական է, իսկ Օնիկ Գասպարյանը շարունակելու է պաշտոնավարել», - նշել է Մելոյանը։

Начальник Генштаба останется на своей должности – Гоар Мелоян
Часть 3 статьи 155 Конституции гласит, что высшим военным должностным лицом Вооруженных Сил является начальник Генерального штаба, которого по предложению премьер-министра назначает президент Республики на срок, установленный законом, написала эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян на своей странице в Facebook.
«То есть, полномочия по освобождению от должности начальника Генерального штаба ограничены Конституцией в целях сохранения неприкосновенности вооруженных сил в случае соотношения политических сил (Основания для увольнения общие: утрата гражданства, вступивший в законную силу обвинительный приговор, заявление об отставке и т. д.).
Статья 139 Конституции устанавливает случаи и процедуры назначения и освобождения от должности высшего командного состава Вооруженных сил и других войск, в которых не предусматриваются полномочия по освобождения от должности начальника Генерального штаба.
То есть, Конституция придает особый статус начальнику Генерального штаба и не уполномочивает ни президента республики, ни премьер-министра освобождать от должности начальника Генерального штаба.
Что касается части 3 статьи 40 «Закона о военной службе и статусе военнослужащего», которая предусматривает возможность освобождения от воинской должности высшего командного состава по своему усмотрению, во-первых, – она не распространяется на начальника Генерального штаба, поскольку, как я уже отметила, Конституция не предусматривает такой возможности. Конституция имеет приоритет перед законом, и конституционные органы уполномочены выполнять только те действия, на которые они уполномочены Конституцией. Во-вторых, Конституция отделила начальника Генерального штаба от высшего командного состава Вооруженных сил и других войск, отметив, что начальник Генерального штаба является высшим военным должностным лицом Вооруженных сил, придав ему особый конституционный статус.
Следовательно, процесс, начатый в связи с освобождением от должности начальника Генштаба, сам по себе противозаконен, и Оник Гаспарян продолжит выполнять свои обязанности», - написала Гоар Мелоян.