«Ժողովուրդ». Օնիկ Գասպարյանը երեկ գիշեր տուն է գնացել. մինչ օրս նա գիշերում էր ՀՀ ՊՆ գլխավոր շտաբում
03/03/2021 09:56
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Երեկ հանրության մի ստվար զանգված խորը հիասթափություն ապրեց։ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը չստորագրեց Օնիկ Գասպարյանի հրամանագիրը, և նա իրավունքի ուժով կազատվի պաշտոնից: «Ժողովուրդ» օրաթերթի լավատեղյակ աղբյուրները տեղեկացրին, որ Օնիկ Գասպարյանը երեկ գիշեր տուն է գնացել. մինչ օրս նա գիշերում էր ՀՀ ՊՆ գլխավոր շտաբում։ Դա, սակայն, ոչ թե նշանակում է նահանջ, այլ կարճ դադար։ ԳՇ անդամները սպասում են առավոտյան Գասպարյանի գալուն և նոր հրահանգներին։
Իսկ ինչ վերաբերում է Արմեն Սարգսյանի անակնկալ որոշմանը, ապա նկատենք, որ նախօրեին, երբ նախագահը հանդիպել էր վարչապետ Փաշինյանին, հանդիպումից առաջ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները սոցիալական ցանցերում և հարցազրույցներում իսկական գրոհ էին սկսել ՀՀ նախագահի դեմ։ ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանն անգամ նախորդ օրը դիտարկում էր նախագահին անվստահություն հայտնելու տարբերակները: Դրան զուգահեռ Արմեն Սարգսյանին գովեստի խոսքեր էին հղում ընդդիմության առաջնորդները:
Վարչապետը նախագահի հետ հանդիպումից հետո sms էր ուղարկել իր թիմակիցներին՝ «անջատելով» քննադատությունները, և զարմանալի չէր, որ երեկ արդեն իրավիճակը 180 աստիճանով փոխվեց։ Նիկոլ Փաշինյանի պահանջը կկատարվի. Օնիկ Գասպարյանը, ամենայն հավանականությամբ, կդադարի լինել ԳՇ պետ մարտի 4-ից: Մնացած քայլերը լիրիկայի ժանրից են՝ Սահմանադրական դատարան, օրենքի սահմանադրականություն և այլն։ Իսկ թե ինչ են պայմանավորվել նախագահը, վարչապետը, ապա նաև վարչապետն ու ընդդիմության լիդերները, առաջիկայում կպարզվի»։

«Жоховурд»: Оник Гаспарян вчера ночью вернулся домой, до сих пор он ночевал в Генштабе ВС
Газета «Жоховурд» пишет, что вчера значительная часть общества пережила глубокое разочарование. Президент Армении Армен Саркисян не подписал проект указа об увольнении Оника Гаспаряна и он будет освобожден от должности согласно закону.
Как сообщили осведомленные источники издания, глава Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян вчера ночью вернулся домой: до сих пор он ночевал на работе. Однако это вовсе не отступление, а короткая передышка. Члены Генштаба ВС ждут прихода Гаспаряна на работу и новых указаний.
«Что касается неожиданного решения Армена Саркисяна, то отметим, что накануне, до встречи премьер-министра Никола Пашиняна с президентом, депутаты правящей фракции «Мой шаг» начали против президента настоящую атаку в соцсетях и в интервью.
Депутат парламента Ваагн Овакимян до этого рассматривал даже варианты начала процедуры импичмента президенту. Параллельно с этим, лидеры оппозиции, наоборот, хвалили Армена Саркисяна.
После встречи с президентом премьер-министр отправил sms членам своей команде, дав «отбой» критике в адрес президента и неслучайно, что уже 2 марта ситуация изменилась на 180 градусов. Требование Никола Пашиняна будет выполнено. Оник Гаспарян, по всей видимости, с 4 марта будет освобожден от занимаемой должности.
Остальное – Конституционный суд, конституционность закона и т.д. – из жанра лирики. А о чем договорились президент, премьер, а затем премьер и лидеры оппозиции выясниться в дальнейшем», - отмечает издание.