Վրացական ընդդիմությունն իշխանություններին մեղադրում է Սաակաշվիլիի կուսակցության գրասենյակը ջարդուփշուր անելու համար
03/03/2021 12:03
Վրաստանի Գորի քաղաքում ջարդուփշուր են արել ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության գրասենյակը. դեպքի համար կուսակցության անդամները մեղադրում են իշխող «Վրացական երազանք - ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության կողմնակիցներին, այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով կուսակցության Գորիի կազմակերպության ղեկավար Բադրի Բասիշվիլիի հայտարարությանը:
«Որքան ես գիտեմ, դա խմբակային հարձակում էր գրասենյակի վրա: Ամենայն հավանականությամբ, նրանք «Վրացական երազանքի» ակտիվիստներ էին », - ասել է Բասիշվիլին:
Նրա խոսքով՝ դա 2012 թվականից ի վեր վեցերորդ նման դեպքն է: Քաղաքական գործիչը հավելել է նաև, որ բոլոր դեպքերը տեղի են ունեցել երկրի վարչապետ Իրակլի Գարիբաշվիլիի օրոք:
Անհայտ անձինք երեքշաբթի երեկոյան՝ մարտի 2-ին, հարձակվել են կուսակցության գրասենյակի վրա: Իրավապահներին հաջողվել է բերման ենթարկել երկու մարդու:
Փետրվարի 23-ին ՆԳՆ պաշտոնյաները ձերբակալել են վրացական ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության նախագահ Նիկա Մելիային՝ 2019 թվականի հունիսյան հանրահավաքում անկարգությունների գործի համատեքստում 40 հազար լարի (12 հազար դոլար) գրավ չվճարելու համար:

Грузинская оппозиция обвиняет власти в разгроме офиса партии Саакашвили
В грузинском городе Гори разгромили офис оппозиционной партии «Единое национальное движение», члены партии обвиняют в произошедшем сторонников правящей партии «Грузинская мечта — Демократическая Грузия». Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на заявление главы горийской организации партии Бадри Басишвили.
«Насколько мне известно, это было групповое нападение на офис. С большой вероятностью, это были активисты «Грузинской мечты»», — сказал Басишвили.
По его словам, это уже шестой подобный случай после 2012 года. Политик также добавил, что все инциденты происходили при премьер-министре страны Ираклие Гарибашвили.
Неизвестные напали на офис партии во вторник вечером, 2 марта. Правоохранителям удалось задержать двух человек.
Сотрудники МВД 23 февраля арестовали председателя грузинской оппозиционной партии «Единое национальное движение» (ЕНД) Нику Мелия за неуплату залога 40 тыс. лари ($12 тыс.) в рамках дела о беспорядках на митинге в июне 2019 года.