Պաշտպանները չեն բացառում, որ դատախազները կարող են տապալել Արա Սաղաթելյանի կալանքի դեմ բողոքի քննությունը
03/03/2021 14:17
ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի կալանավորման դեմ բողոքն, ինչպես հայտնի է, մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արշակ Վարդանյանին։
Բողոքի քննության օրը, սակայն, դեռ հայտնի չէ։
Սաղաթելյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը մտավախություն ունի, որ նիստը կարող է տապալվել։
«Չենք բառացում, որ դատախազությունն ամեն ինչ անի, որ նիստը տապալեն, «արդար դատախազները» չեն գալիս։ Ընդհանրապես, ով առնչվում է այս քրեական գործի հետ, պետք է հասկանա՝ դեռ աշուն չէ, իսկ, ինչպես ասում են, ճտերն աշնանն են հաշվում», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արա Սաղաթելյանի պաշտպանը։

Ara Saghatelyan’s lawyers do not exclude attempts to make  tomorrow’s court examination of their appeal fail
03/03/2021 14:57
Ara Saghatelyan’s lawyers do not exclude attempts to make tomorrow’s court examination of their appeal fail
The appeal of the lawyers of Ara Saghatelyan, former head of the NA staff, was ascribed to judge of Criminal Court of Appeal Arshak Vardanyan.
The day of the examination of the appeal is not known yet.
Saghatelyan’s lawyer Mihran Poghosyan speaking to Aysor.am voiced concern that the session may be failed.
“I do not exclude that the prosecutors will do everything to make the session fail. “Fair prosecutors” are not coming. In general, those dealing with this criminal case must understand – it is not fall yet, and as it is said – never count your chickens until they are hatched,” the lawyer said.