Արա Սաղաթելյանի ու «Գագիկ Սողոմոնյանի» միջև փաստական կապ դատարան չի ներկայացվել. փաստաբան (Տեսանյութ)
04/03/2021 13:35
Դատարանը քննում է ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանի կալանքի դեմ բողոքը: Սաղաթելյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց՝ գործն այնքան անհիմն է, Արա Սաղաթելյանին կալանավորումն այնքան ապօրինի է, որ իրավաբանության հետ քիչ թե շատ առնչություն ունեցող ցանակացած անձ փաստերը դիտարկելիս տվյալ եզրահանգմանը կգա:
«Խոսք չի կարող գնալ, որ ՀՀ-ում օրինականության սահմաններում գործող որևէ դատարան կարող է Արա Սաղաթելյանին կալանքի տակ պահել: Ուստի իմ ակնկալիքը Վերաքննիչ քրեական դատարանից օրինական, արդար և օբյեկտիվ որոշման կյայացումն է», - նշեց Պողոսյանը՝ տեղեկացնելով, որ դատարանին դիմումով հայտնել են, որ Արա Սաղաթելյանը ցանկանում է մասնակցել դատական նիստին:
Միհրան Պողոսյանի խոսքով՝ Սաղաթելյանի ներկայությունը պետք է որ ապահովվի:
«Ավելի քան 400 անձ տվյալ IP հասցեից օգտվել է, թե ինչու է նրանցից ընտրվել պարոն Սաղաթելյանը որպես հանցագործություն կատարող, պետք բացատրեն վարույթ իրականացնող մարմինները: Եթե չենք ստանում բացատրություն, ուրեմն ակնհայտ է, որ սա կոնկրետ Արա Սաղաթելյանի դեմ ուղղորդված քրեական հետապնդում է», - նշեց պաշտպանը՝ ավելացնելով, որ փաստական կապ Արա Սաղաթելյանի ու «Գագիկ Սողոմոնյանի» միջև որևիցե պարագայում վարույթն իրականացնող մարմինը չի ներկայացրել դատարան:

В суд не представлено никаких фактических данных о связи между Ара Сагателяном и «Гагиком Согомоняном» – адвокат
04/03/2021 14:10
В Апелляционном уголовном суде сегодня рассматривает жалоба адвокатов на решение суда общей юрисдикции Еревана об аресте бывшего руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателяна.
Адвокат Ара Сагателяна – Мигран Погосян заявил в беседе с журналистами, что арест Ара Сагателяна настолько незаконен, что любой имеющий отношение к  юриспруденции человек при рассмотрении фактов придет к такому выводу.
«Даже речи быть не может о том, что какой-либо действующий в рамках законности судья в Армении может оставить Ара Сагателяна под стражей. Посему я жду от Апелляционного уголовного суда законного, справедливого и объективного решения», - сказал Мигран Погосян, отметив, что суд уведомлен о том, что Ара Сагателян хочет участвовать в судебном заседании.