Եմենցի հուսիները հայտարարել են, որ հարված են հասցրել Ջիդդայում Saudi Aramco-ի օբյեկտին
Եմենցի ապստամբների «Անսար Ալլահ» (հուսիներ) շարժումը հինգշաբթի առավոտյան հարված է հասցրել Ջիդդայում Saudi Aramco նաթընկերության օբյեկտին: Այդ մասին, ինչպես հայտնում է Al Masirah հեռուստաալիքը, հայտարարել է ապստամբերի զինված ուժերի պաշտոնական ներկայացուցիչ բրիգադային գեներալ Յահյա Սարիան:
Նրա խոսքով՝ օբյեկտին հարվածը ճշգրիտ է եղել:
Սաուդյան Արաբիան առայժմ չի հաստատել այդ տեղեկությունը:
Եմենում կառավարական ուժերի և հուսիների զինված կազմավորումների միջև դիմակայությունը շարունակվում է 2014 թվականի օգոստոսից: Այն առավել ակտիվ փուլ է մտել 2015 թվականի մարտին երկիր Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի ուժերի ներխուժումից հետո: Ավելի քան հինգ տարի շարունակվող հակամարտությունը հանգեցրել է աշխարհում խոշորագույն մարդասիրական ճգնաժամի: Ըստ ՄԱԿ-ի՝  ավելի քան 24 միլիոն եմենցի՝ բնակչության մոտ 80 տոկոսը, մարդասիրական օգնության կարիք ունի, իսկ ներքին տեղահանվածների թիվը գերազանցում է 3 միլիոնը:

Йеменские хуситы заявили о нанесении удара по объекту Saudi Aramco в Джидде
Движение йеменских мятежников «Ансар Аллах» (хуситы) в четверг утром нанесло удар по объекту саудовской нефтяной компании Saudi Aramco в Джидде. Об этом, как передает телеканал Al Masirah, заявил официальный представитель ВС мятежников бригадный генерал Яхья Сариа.
По его словам, попадание по объекту было точным.
Саудовская Аравия пока не подтвердила эту информацию.
В Йемене с августа 2014 года продолжается противостояние между правительственными силами и вооруженными формированиями хуситов. В наиболее активную фазу оно перешло с вторжением в страну в марте 2015 года коалиции во главе с Саудовской Аравией. Продолжающийся более пяти лет конфликт привел к возникновению крупнейшего гуманитарного кризиса в мире. По данным ООН, свыше 24 млн йеменцев - примерно 80% населения страны - нуждаются в гуманитарной помощи, а число внутренне перемещенных лиц превышает 3 млн.