Թուրքամետ գրոհայինները կոպտորեն ճնշել են Սիրիայում իշխանամետ հանրահավաքը
Սիրիայի Հալեպ նահանգի հյուսիսում գտնվող Ալ-Բաբ բնակավայրում տեղի է ունեցել հանրահավաք, որի մասնակիցները կոչ էին անում դուրս բերել թուրքամետ կազմավորումները:
Հավաքը գրոհայինների կողմից դաժանորեն ճնշվել է, ինչի հետևանքով հինգ խաղաղ բնակիչ տուժել է, մարտի 3-ի երեկոյան հայտարարել է Սիրիայում պատերազմող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, ծովակալ Ալեքսանդր Կարպովը:
«Ալ-Բաբ բնակավայրում (Հալեպ քաղաքից 30 կմ հյուսիս-արևելք) շուրջ 150 մարդ մասնակցել է հանրահավաքի, որի կոչն էր հետ կանչել թուրքամետ կազմավորումները և վերադարձնել Դամասկոսի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները», - հայտնել է ռուս զինվորականը ճեպազրույցի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ հանրահավաքը «գրոհայինները բռնի կերպով ճնշել են ուժի գործադրմամբ, ինչի հետևանքով վիրավորվել է տեղի հինգ բնակիչ»:

Протурецкие боевики жёстко подавили проправительственный митинг в Сирии
Митинг с призывами к выводу протурецких формирований прошёл в населённом пункте Аль-Баб на севере сирийской провинции Алеппо. Он был жёстко подавлен боевиками, в результате пять мирных жителей получили ранения, сообщил вечером 3 марта заместитель руководителя российского Центра по примирению враждующих сторон (ЦПВС) в Сирии контр-адмирал Александр Карпов.
«В населённом пункте Аль-Баб (30 км северо-восточнее города Алеппо) около 150 человек вышли на митинг с призывами к выводу протурецких формирований и возвращению территорий под контроль Дамаска», — сообщил российский военный во время брифинга.
По словам представителя ЦПВС, митинг «был жёстко подавлен боевиками с применением силы, в результате чего пять местных жителей получили ранения».