ԵՄ-ն մտադիր է օդի աղտոտվածության պատճառով տուգանել Մեծ Բրիտանիային
Մեծ Բրիտանիան «համակարգված և համառորեն» խախտում է օդի աղտոտման մասին օրենքները. նման որոշում է կայացրել Եվրոպական դատարանը: Այդ մասին ուրբաթ հաղորդել է «The Telegraph»-ը:
Այժմ Մեծ Բրիտանիան կարող է բախվել Եվրամիության տուգանքին՝ ծանր մեքենաների երթևեկության հետ կապված ազոտի երկօքսիդի մակարդակին չհետևելու համար: Այնուամենայնիվ, Մեծ Բրիտանիան միջոցներ չի ձեռնարկել աղտոտման հետ կապված խախտումները նվազագույնի հասցնելու համար:
Մասնավորապես, արձանագրվել է, որ 16 շրջաններում, այդ թվում՝ Մեծ Լոնդոնում և Մեծ Մանչեսթերում, աղտոտվածության մակարդակը պարբերաբար գերազանցել է ԵՄ չափորոշիչները, որոնք սահմանվել են 2008 թվականին:
Չնայած նրան, որ Մեծ Բրիտանիան դեկտեմբերի 31-ին դուրս է եկել Եվրոպական դատարանից, երկրի դեմ դեռևս որոշումներ են կայացվելու այն գործերով, որոնց մասնակցել էր Brexit-ից առաջ:

ЕС намерен оштрафовать Британию из-за загрязнения воздуха
Европейский суд в первом решении против Великобритании после Brexit постановил, что страна «систематически и настойчиво» нарушает законы о загрязнении воздуха. Об этом сообщает The Telegraph в пятницу, 5 марта.
Теперь Британия может столкнуться со штрафом от Евросоюза за несоблюдение уровней диоксида азота, связанных с движением тяжелых транспортных средств. При этом Великобритания не приняла мер для минимизации нарушений загрязнения.
В частности, было установлено, что уровни в 16 областях, включая Большой Лондон и Большой Манчестер, «систематически» превышали целевые показатели качества воздуха ЕС, установленные в 2008 году.
Несмотря на то, что Великобритания вышла из Европейского суда 31 декабря, по отношению к ней все еще будут вынесены решения по делам, в которых она принимала участие до Brexit.