ՀԿԵ-ն շահագործման է հանձնել 70 նոր կիսավագոն
2020 թվականին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը գնել է «Ուրալվագոնզավոդ» ձեռնարկության արտադրության 70 նոր կիսավագոն: Վագոնները Հայաստան են բերվել 2020 թվականի հոկտեմբերին՝ Կավկազ նավահանգիստ – Փոթի նավահանգիստ երկաթուղային լաստանավային երթուղով:
Այս տարվա փետրվարին 29 նոր կիսավագոն արդեն սկսել է սպասարկել Երևանից Փոթի իրականացվող պղնձի խտանյութի արտահանման փոխադրումները: Առաջին բեռնումն իրականացվել է 2021 թվականի փետրվարի 24-ին:
Հարավկովկասյան երկաթուղու շարժակազմի թարմացման գործընթացը շարունակական բնույթ է կրում: 2021 թվականի ընթացքում այն զարգացման նոր խթան կստանա, իսկ 2021-2024 թթ. նախատեսվում է ամբողջովին նորացնել բեռնատար կիսավագոնների պարկը:

ЮКЖД ввела в эксплуатацию 70 новых полувагонов
В 2020 году компания «Южно-Кавказская железная дорога» приобрела 70 новых полувагонов, изготовленных предприятием «Уралвагонзавод». Данные вагоны были доставлены в Республику Армения в октябре 2020 г. по маршруту Россия-Грузия-Армения через железнодорожное паромное сообщение порт Кавказ – порт Поти.
В феврале текущего года 29 новых полувагонов были предоставлены грузоотправителю для осуществления перевозок медного концентрата в экспортном сообщении со станции Ереван назначением порт Поти (Грузия). Первая погрузка продукции осуществлена 24 февраля 2021 года.
Процесс обновления подвижного состава ЮКЖД проходит на постоянной основе. В течение 2021 года он получит новые темпы развития, а в 2021-2024 гг. планируется полностью обновить парк грузовых полувагонов.