Սոմալիի բանտից հարյուրավոր իսլամիստներ են փախել
Հյուսիսարևելյան Սոմալիում իսլամիստական «Աշ-Շաբաբ» ահաբեկչական խմբավորման մարտիկները գրավել են Բոսասո քաղաքի բանտը և ազատել հարյուրավոր կալանավորների: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է սոմալիական «Garowe» պորտալը:
Փոխհրաձգության ընթացքում ութ մարդ է սպանվել։ Գրոհայիններին հաջողվել է վերահսկողություն հաստատել ամբողջ շենքի վրա՝ նախքան ուժայինների ժամանումը:
Իր հերթին, «Dalsan» ռադիոկայանը հայտնում է, որ զինյալները բանտում ազատ են արձակել ավելի քան 400 բանտարկյալի: Նրանց մեծ մասը իսլամիստներ են, որոնք սպասում են դատավարության:

В Сомали из тюрьмы сбежали сотни исламистов
На северо-востоке Сомали боевики из исламистской террористической группировки «Аш-Шабаб» захватили тюрьму в городе Босасо и освободили сотни заключенных. Об этом сообщил сомалийский портал Garowe в пятницу, 5 марта.
В ходе перестрелки погибли восемь человек. Боевикам удалось взять под контроль все здание, прежде чем к охранникам прибыло подкрепление и они отбили тюрьму.
В свою очередь радиостанция Dalsan информирует, что боевики освободили более 400 находившихся в тюрьме заключенных. Большинство из них – исламисты, ожидавшие суда.