Մեկ օրում մոլորակի վրա տեղի է ունեցել ավելի քան 100 երկրաշարժ
Գրեթե 150 երկրաշարժ է տեղի ունեցել ամբողջ աշխարհում մարտի 4-ին: Դրանցից ամենաուժեղը՝ 7,3-ից 8,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ, գրանցվել է Նոր Զելանդիայի ափերի մոտ: Ցունամիի վտանգ է հայտարարվել:
Այսպես, ըստ ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության (USGS), տարբեր ուժգնության ցնցումներ են զգացվել Իսպանիայում, Չինաստանում, Ճապոնիայում, Հունաստանում, Արևմտյան Թուրքիայում, Իսլանդիայում, Նիկարագուայում, Նոր Զելանդիայում և այլ երկրներում:
Այս կապակցությամբ Պերուի, Չիլիի, Ֆրանսիայի, Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի իշխանությունները ցունամիի վտանգի պատճառով ափամերձ տարածքում բնակվող քաղաքացիներին հորդորել են տարհանվել:
Մինչդեռ, ըստ ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների, ամերիկացի սեյսմոլոգներն արդեն հայտնել են առաջին ցունամիի մասին. 0,03 մ բարձրությամբ ալիքներ են գրանցվել Խաղաղ օվկիանոսի Տոնգա Թագավորության մայրաքաղաք Նուկուալոֆայի տարածքում:
Այս ցունամին տեղի է ունեցել Խաղաղ օվկիանոսում 8,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժից հետո: Նորզելանդական այլ պետությունների համար հայտարարվել է մեկից երեք մետր բարձրությամբ ալիքների վտանգի մասին:

На планете произошло более сотни землетрясений за день
Почти полторы сотни землетрясений произошли по всей территории земного шара в четверг, 4 марта. Сильнейшие из них - магнитудами от 7,3 до 8,1 - зафиксированы у берегов Новой Зеландии. Объявлена угроза цунами.
Так, по данным Геологической службы США (USGS), подземные толчки разной силы ощущались в Испании, Китае, Японии, Греции, Западной Турции, Исландии, Никарагуа, Новой Зеландии и других странах.
В связи с этим власти Перу, Чили, Франции, Австралии и Новой Зеландии призвали граждан, проживающих вблизи побережья, эвакуироваться из-за угрозы цунами.
Тем временем, по данным СМИ, американские сейсмологи уже сообщили о первом цунами - волны высотой 0,03 метра были зафиксированы в районе Нукуалофа, столицы тихоокеанского королевства Тонга.
Это цунами возникло после сильнейшего землетрясения силой 8,1 балла в Тихом океане. Для ряда других новозеландских государств объявлена угроза волн высотой от одного до трех метров.