Հանրապետության նախագահը մինչև մարտի 9-ը իրավունք ունի ՍԴ դիմելու. Արա Զոհրաբյան (Տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահը մինչև մարտի 9-ը իրավունք ունի ԳՇ պետի ազատման հարցով ՍԴ դիմելու, ՀՀ պաշտպանության նախարարության դիմաց հայտարարեց Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը։
«Հանրապետության նախագահը կամ պետք է դիմի Սահմանադրական դատարան, կամ ստորագրի հրամանագիրը և համաձայնի վարչապետի հետ։
Նախագահն ընդունել է, որ կա պրոբլեմ և խնդիրը շատ խորն է, քանի որ ԳՇ պետին միացել են նաև բարձրաստիճան սպաներ։ Նախագահը դեռ օրեր ունի ՍԴ դիմելու համար։ Եթե նա չդիմի Սահմանադրական դատարան, ստացվում է, որ նա դրդում է, որպեսզի այս հարցերը լուծվեն փողոցում՝ ոչ սահմանադրական ճանապարհով», - հայտարարեց Զոհրաբյանը։
Նշենք, որ ՊՆ դիմաց ի աջակցություն ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի զինվորականներն ու քաղաքացիներն ակցիա էին իրականացնում։

The president of the republic has right to apply to the Constitutional Court regarding the Chief of the Staff by March 9, president of Armenian Bar Chamber Ara Zohrabyan said outside MOD building today.
“The president of the republic must either apply to the Constitutional Court or sign the decree and agree with the prime minister,” Zohrabyan said.
“The president admitted that there is a problem, and the issue is very deep as high-ranking officers joined the Chief of the General Staff. The president still has days to apply to the CC. If he does not do it, it means he pushes the issues to be settled in streets, not in constitutional way,” Zohrabyan stated.