Վարչապետին ԳՇ զինվորականների հետ հանդիպումից օդի ու ջրի պես կադրեր էին պետք՝ իր հրաժարականը պահանջող գեներալի զգաստ զեկուցումով. Տիգրան Աբրահամյան
10/03/2021 18:34
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Դեռ պարզ չէ, թե ինչ է Նիկոլ Փաշինյանը խոսել Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի զինվորականների հետ հանդիպմանը, բայց մի բան այցին ներկա սպաները հաշվի չէին առել։
Վարչապետին այդ հանդիպումից օդի ու ջրի պես կադրեր էին պետք՝ իր հրաժարականը պահանջող գեներալի զգաստ զեկուցումով, իրեն չարիք հռչակած, բայց իր այցի ժամանակ ոտնկայս դիմավորող զինվորականների մասնակցությամբ։ Դա ստացավ։
Նույնիսկ եթե հետո հայտնի դառնա, որ այդ հանդիպման ժամանակ զինվորականները հայհոյանքների տարափ են հնչեցրել Նիկոլի հասցեին կամ չափալախել Պաշտպանության նախարարին, մեկ է՝ Նիկոլն իր նվազագույն խնդիրն այդ այցով լուծեց։
Մարդկանց չի հետաքրքրում, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել, մարդկանց մեծամասնությունը բավարարվում է իրեն հրամցվածով, իսկ Նիկոլը գիտի, թե ինչպես դա ապահովի։
Բայց խնդիրը մեկ այլ տեղ է։ Նիկոլը որևէ տեղ բովանդակություն լցնելու խնդիր չունի, իր համար ամեն ինչ մակերեսային է, այդ թվում՝ իր իսկ ստեղծած իշխանությունը։
Այս փուլում իր խնդիրը բանակի հաշվին ինքնահաստատումն էր, իր իշխանության, ուժի ցուցադրումը և նա դա արտաքուստ փորձում է ապահովել։
Իսկ թե իրականում ինչ հետևանքների է բերելու իրադարձությունների այս ընթացքը, ինստիտուտների ոչնչացումը, դա արդեն նրա հետաքրքրությունների շարքում չէ, չի էլ եղել։
Կարևորը ձիու վրա մնալն է, որքան հնարավոր է երկար, եթե նույնիսկ զոհաբերվեն շախմատային տախտակին գտնվող բոլոր ֆիգուրները։
Այս իրականության մեջ լավատեսություն ներշնչող կարևոր հանգամանքն այն է, որ պայքարող տեսակը հասարակության բոլոր շերտերում դեռ ապրում է և չի հանձնվում»։

Премьер-министру как воздух и вода нужны были кадры этой встречи с военными ГШ – Тигран Абрамян
Руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха Тигран Абрамян опубликовал запись на своей странице в Facebook.
«Еще не ясно, о чем говорил Никол Пашинян на встрече с военными Генерального штаба Вооруженных сил, но присутствующие на встрече офицеры не учли одного.
Премьер-министру как воздух и вода нужны были кадры этой встречи – с участием требующего его отставку, докладывающего по стойке смирно генерала, провозгласивших его злом, но приветствующих стоя его визит военных. Он получил.
Даже если потом выяснится, что военные на этой встрече озвучили поток ругательств в адрес Никола или влепили пощечину министру обороны, Никол все равно решил этим визитом свою минимальную проблему.
Людей не интересует, что произошло в действительности, большинство людей удовлетворяются тем, что им преподносится, а Никол знает, как обеспечить это.
Но проблема в другом. Никола не утруждает себя наполнить что-то содержанием, для него все поверхностно, в том числе созданная им же власть.
На данном этапе его задача – самоутвердиться за счет армии, продемонстрировать силу своей власти и он пытается внешне обеспечить это.
А к каким последствиям в действительности приведет подобный ход событий, уничтожение институтов – ему уже неинтересно и никогда не было.
Главное – остаться на коне как можно дольше, если даже будут пожертвованы все фигуры на шахматной доске.
В этой реальности важным внушающим оптимизм обстоятельством является то, что во всех слоях общества еще есть и не сдается борющийся тип людей», - написал Тигран Абрамян.