Հնարավոր չէ դատավորների վրա ճնշում գործադրել. նրանք շարունակելու են ինքնուրույն որոշումներ կայացնել՝ հաշվի չառնելով որևէ քաղաքական կոնյունկտուրա. ԲԴԽ նախագահ
19/03/2021 11:43
ԱԱԾ աշխատակիցներն այցելել են ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանին, որի վարույթում է քննվում Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը, և փորձել մուտք գործել դատավորի աշխատասենյակ։
Բարձագույն դատական խորհրդում այս հարցը դեռ չի քննարկվել։
«Ես բազմաթիվ անգամներ իմ հանրային խոսքում ասել եմ ու իմ կարծիքը չի փոխվել՝ ես դրա դեմ պայքարողն եմ, երբ որ դատարանի վրա ճնշում է լինում։ Հիմա, եթե մենք Բարձրագույն դատական խորհրդում քննարկենք ու գնահատենք դա ճնշում, անպայման ԲԴԽ-ն իր ամբողջ գործիքակազմով դրան կարձագանքի», - Aysor.am-ին ասաց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
Նա ասաց, թե ԲԴԽ-ն նման փաստեր ունենալու դեպքում մի գործողություն ունի անելու՝ դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազություն, որպեսզի դատախազությունը համապատասխան միջոցներ ձեռնարկի։
«Այլ լիազորություն Բարձրագույն դատական խորհուրդը, ցավոք սրտի, չունի», - նշեց Վարդազարյանը։
ԲԴԽ նախագահն ընդգծեց՝ միգուցե, ինքը փոքր-ինչ ռոմանտիկ է, բայց վստահ է՝ ոչ մի կերպ հնարավոր չէ դատավորների վրա ճնշում գործադրել։
«Դատավորները շարունակելու են ինքնուրույն որոշումներ կայացնել՝ հաշվի չառնելով որևէ քաղաքական կոնյունկտուրա», - նշեց ԲԴԽ նախագահը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչական դատարանը` դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին փաստաբանի միջնորդությունը, որով պահանջվել էր կասեցնել Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկությունը մինչև գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը։

No pressures are possible against judges, they will continue making decisions on their own – Supreme Judicial Council president
19/03/2021 12:24
NSS employees visited judge Mher Petrosyan examining the lawsuit of Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Onik Gasparyan and tried to enter his office.
The Supreme Judicial Council has not discussed the issue yet.
Speaking to Aysor.am the president of the Council Ruben Vardazaryan said that his opinion has not changed and he will always fight the pressures against court.
“Now if we discuss at the Supreme Judicial Council and assess it as pressure, the SJC will respond to it with its whole toolset,” Vardazaryan told Aysor.am.
He said in case of having facts the Council has just one thing to do – apply to Prosecutor General’s Office for it to undertake relevant measures.
“Unfortunately the SJC has no other authority,” he said, adding that it will probably sound romantic but it is impossible to exert pressure on judges in any way.
“The judges will continue making decisions on their own without taking into account any political conjuncture,” the SJC president said.
To note, the court headed by judge Mher Petrosyan upheld the motion of lawyer of Onik Gasparyan and suspended the implementation of decree on dismissal of the Chief of the General Staff.