Լեռնային Ղարաբաղ. Անհետացած եկեղեցու գաղտնիքը (Տեսանյութ)
BBC-ի թղթակից Ջոնա Ֆիշերը հետաքննում է Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս տեղի ունեցած պատերազմի ժամանակ ձեռքից ձեռք փոխանցված հայկական եկեղեցու անհետացումը: Առցանց տեսանյութը ցույց է տալիս, որ եկեղեցին սկզբում չի վնասվել, երբ Ադրբեջանը վերադարձրել է վիճելի տարածքը, իսկ այժմ այն չկա:
Ադրբեջանը հայտարարել էր, որ էթնիկ հայերը կարող են մնալ Լեռնային Ղարաբաղում, բայց Հայաստանը այդ երկրին մեղադրել է տարածաշրջանում մնացած հայկական մշակութային ժառանգությունը՝ ներառյալ եկեղեցիներն ու հուշարձանները վնասելու և ոչնչացնելու համար: Երկու կողմերն էլ միմյանց մեղադրում են ռազմական հանցագործությունների համար:
Այս կապակցությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հայաստանի ազգային հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել. «Մենք խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից մշակութային հանցագործության հերթական գործողությունը: BBC-ի փոխանցմամբ՝ հայկական եկեղեցին ամբողջությամբ ավերվել է ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ հայտնվելուց հետո: Այս նույն եկեղեցին վանդալիզմի էր ենթարկվել վերջին ագրեսիայի ընթացքում»:

Нагорный Карабах: Тайна пропавшей церкви (Видео)
Корреспондент BBC Джона Фишер расследует исчезновение армянской церкви, перешедшей из рук в руки в ходе недавней войны в Нагорном Карабахе. Онлайн-видео показывает, что церковь изначально не пострадала, когда Азербайджан вернул спорную территорию, а сейчас ее нет.
Азербайджан заявил, что этнические армяне могут остаться в Нагорном Карабахе, но Армения обвинила его в нанесении ущерба и уничтожении армянского культурного наследия, оставшегося в регионе, в том числе церквей и памятников. Обе стороны обвиняют друг друга в военных преступлениях.
В связи с этим Национальная комиссия Армении по ЮНЕСКО выступила с заявлением: «Решительно осуждаем очередной акт культурного преступления со стороны Азербайджана. Как сообщает BBC, армянская церковь была полностью разрушена после того, как перешла под контроль азербайджанцев. Эта же церковь подверглась вандализму в ходе недавней агрессии».