Սահմանադրական դատարանը Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա ՔՕ 300.1 հոդվածը ճանաչեց Սահմանդրությանը հակասող և անվավեր
26/03/2021 17:55
Հրապարակվեց Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումների հիման վրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1- հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով ՍԴ որոշումը:
Ըստ դրա՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը ճանաչվեց Սահմանդրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր:
Սահմանդրության 170-րդ հոդվածի երկրորդ մասի համաձայն՝ սույն որոշումը վերջնական է և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը նշեց, որ սույն գործով դատավոր Խունդկարյանը հատուկ կարծիք ունի որոշման պատճառաբանական մասի վերաբերյալ։

Конституционный суд Армении признал статью 300.1 Уголовного кодекса недействительной и противоречащей Конституции
26/03/2021 18:19
Конституционный суд Армении опубликовал решение по делу об определении вопроса соответствия Конституции статьи 300.1 Уголовного кодекса Армении на основании обращений суда общей юрисдикции города Ереван и второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Согласно решению, статья 300.1 Уголовного кодекса Армении признана противоречащей статьям 78 и 79 Конституции Республики Армения и недействительной.
Согласно части 2 статьи 170 Конституции, постановления и заключения Конституционного суда окончательны и вступают в силу с момента их опубликования.
Председатель Конституционного суда Арман Диланян отметил, что судья по данному делу Хундкарян имеет особое мнение относительно мотивировочной части решения.