Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվելու է. Պաշտպան
ՍԴ-ն Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածը ճանաչեց Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր, ՍԴ որոշման հրապարակումից հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
«ՍԴ-ն ընդգծեց 78 և 79-րդ հոդվածները, դրանով իսկ որոշակիության և համաչափության վերաբերյալ Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր է ճանաչվել այս չարաբաստիկ հոդվածը։ Ցավում եմ, որ այս ամենը տևեց 3 տարի, ցավում եմ, որ սա բարդ ճանապարհի արդյունք էր, բայց, ի վերջո, ճշմարտությունը հաղթեց», - ասաց Վարդևանյանը։
«Ափսոս, որ 2021 թվականին միայն պետք է այս ամենն արձանագրվեր, բայց այսօր արձանագրվեց և բարձր դատարանը գտնվեց իր բարձունքի վրա։ Սա նշանակում է, որ 300.1 հոդվածով, ինչպես ի սկզբանե չէր կարող լինել քրեական հետապնդում, այդպես էլ այդ հետապնդումը դադարեցվելու է։ Սահմանադրական դատարանի որոշումը մտնում է ուժի մեջ հրապարակման պահից, որոշումը կհրապարակվի 3-օրյա ժամկետում», - նշեց Քոչարյանի պաշտպանը՝ ավելացնելով.

Criminal persecution against Robert Kocharyan to be stopped – lawyer
Armenia’s CC declared the Article 300.1 of the Criminal Code invalid and unconstitutional, Robert Kocharyan’s lawyer Aram Vardevanyan told the reporters.
“Sadly, all this lasted for 3 years, sadly it was the result of hard way but finally the truth won,” Vardevanyan said.
“Regretfully, all this should have recorded in 2021 and today the court was on its height. This means that the persecution under 300.1 Article that could not have been done from the very beginning will stop now. The decision enters into force from the moment of promulgation, the decision will be published in 3-day time,” Vardevanyan said, adding that this means there is no Article 300.1 in the Criminal Code.