Ադրբեջանը հաստատել է Հայաստանի կողմից Շուշիում «Իսկանդեր» համալիրի օգտագործումը
Ղարաբաղում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանը Ադրբեջանի դեմ կիրառել է «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգեր: Այս մասին հայտարարել է ադրբեջանական Ականազերծման գործողությունների գործակալությունը (ANAMA), հաղորդում է Minval-ը:
Ինչպես հիշեցրել է գործակալության ներկայացուցիչը, Շուշիում ականազերծման և զինամթերքի վնասազերծման աշխատանքները սկսվել են անցյալ տարվա դեկտեմբերին, իսկ այս տարվա մարտի 15-ին քաղաքում տարածքների մաքրման գործողության ընթացքում հայտնաբերվել են երկու պայթած հրթիռների բեկորներ:
«Հրթիռի բեկորների աշխարհագրական կոորդինատները հետևյալն են. 39 ° 45'38.10" N 46 ° 44'33.90 "E և 39 ° 45'27.80" N 46 ° 45'25.80 "E. Գործակալության մասնագետների կողմից հրթիռի նույնականացման համարի (9M723) ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ դրա բեկորները պատկանում են «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրին: Նույնիսկ բաց ինտերնետային ռեսուրսներում որոնելիս կարելի է պարզել, որ 9M723 նույնականացման համարը պատկանում է «Իսկանդեր» հրթիռին», - ասված է հայտարարության մեջ:
Գործակալությունում ընդգծել են, որ այս ամենը հաստատում է, որ Շուշի քաղաքի ուղղությամբ Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ օգտագործել է «Իսկանդերներ»:

Азербайджан подтвердил использование Арменией комплекса «Искандер» по городу Шуши
В ходе 44-дневной войны в Карабахе Армения использовала против Азербайджана ракетные комплексы «Искандер». Об этом заявили в Агентстве по разминированию (ANAMA), сообщает Minval.
Как напомнил представитель агентства, работы по разминированию и обезвреживанию боеприпасов в Шуши начались с декабря прошлого года, а 15 марта текущего года в ходе операции по очистке территорий в городе были обнаружены обломки двух разорвавшихся ракет.
«Географические координаты обломков ракет следующие: 39°45’38.10«N 46°44’33.90»E и 39°45’27.80«N 46°45’25.80»E. В ходе проверки специалистами Агентства опознавательного номера (9М723) ракеты было установлено, что ее обломки принадлежат ракетному комплексу «Искандер». Даже при поиске в открытых интернет-ресурсах можно определить, что идентификационный номер 9М723 принадлежит ракете «Искандер»», - сказано в заявлении.
В агентстве подчеркнули, что все это подтверждает, что по направлению города Шуши Армения использовала против Азербайджана «Искандеры».