«Հրապարակ». Իշխանությունը սպասում է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխող թիմի նախաձեռնությամբ այսօր խորհրդարանն արտահերթ նիստ կհրավիրի, օրակարգում Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծն է։ Այն կքննարկվի 24-ժամյա ռեժիմով, իսկ սա նշանակում է, որ մեկ օրում պարզ կդառնա, թե արտահերթ ընտրություններն ինչ ընտրակարգով են տեղի ունենալու։
Իշխանական մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ բացի ռեյտինգայինից հրաժարվելը, փորձելու են փոխել նաև կուսակցությունների և դաշինքների անցողիկ շեմը. կուսակցությունների դեպքում նվազեցնել՝ դարձնելով 4 տոկոս, դաշինքների պարագայում մեկ տոկոսով բարձրացնել՝ 8 տոկոս։ Չի բացառվում նաև, որ օրենսգրքում մեծածավալ փոփոխությունները ևս եկող ամսվա մեջ ընդունեն, սակայն պայմանով, որ այն ուժի մեջ է մտնելու 2022 թվականից։ Իշխանությունը սպասում է Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքին, որը, ըստ որոշ լուրերի, կստացվի ապրիլի 20-ից հետո։
Մի նկատառում ևս. չնայած Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ԸՕ-ն «Իմ քայլի» առաջարկով է փոխվում, սակայն որպես նախագծի հեղինակներ՝ նշվել են «Իմ քայլից» Համազասպ Դանիելյանի և անկախ պատգամավորներ Արման Բաբաջանյանի ու Սերգեյ Բագրատյանի անունները։ Իսկ նախագիծն անցկացնելու համար անհրաժեշտ է 80 ձայն»։

Hraparak: Authorities waiting for opinion of the Venice Commission
Hraparak paper writes that the Armenian parliament will convene today special session to discuss the amendments in the Electoral Code.
The paper says it will be discussed in 24-hour regime which means that in a day it will be clear in what system the snap parliamentary elections will pass.
Citing its sources close to authorities, the paper says besides quitting the rating regime the authorities will also try to change the threshold for parties and blocs to pass to the parliament.
The paper says in case of parties they want to reduce it to 4% and in case of blocs raise to 8%.
The paper says it is not excluded that wide-range amendments be adopted in a month but with condition that they will enter into force from 2022.
Hraparak notes that currently the authorities are waiting for the opinion of the Venice Commission which, according to information, will be received after April 20.