«Ժողովուրդ». ԱԱԾ նորահայտ տնօրենի հովանավորը Հակոբ Սիմիդյանն է
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ազգային անվտանգության ծառայության նորահայտ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանը, պարզվում է, մինչև Լոռու մարզի դատավոր նշանակվելը աշխատել է ոստիկանական համակարգում: Անդրանիկ Սիմոնյանը բավականին երիտասարդ է, ընդամենը 31 տարեկան, սակայն Արգիշտի Քյարամյանի օրինակով արդեն հասցրել է տարբեր պաշտոններ զբաղեցնել:
Նա 2009-2012 թվականներին աշխատել է ՀՀ ոստիկանության իրավաբանական վարչության իրավական փորձաքննությունների բաժնում նախ` որպես տեսուչ, ապա` ավագ տեսուչ, նաև օպերլիազոր: Ապա չորս տարի եղել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազ: Արդեն 2020 թվականի հունիսի 22-ին նա նշանակվել է ՀՀ Լոռու մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր: Պաշտոնական կենսագրության համաձայն՝ Անդրանիկ Սիմոնյանը սովորել է ՀՀ ոստիկանության ակադեմիայում և Կառավարման ակադեմիայում՝ ստանալով իրավագիտության մագիստրոսի կոչում:
Սակայն հետաքրքիր է, որ «Քննչական կոմիտեի» մասին ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Քննչական կոմիտեում ծառայության կարող է անցնել Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, Հայաստանի Հանրապետությունում բակալավրի, մագիստրոսի կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն իրավաբանական կրթություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին»:
Նկատենք, որ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ նշանակվելով է հենց հնարավորություն ստեղծվել պաշտոն ստանալ ԱԱԾ-ում, սակայն փաստ է, որ Անդրանիկ Սիմոնյանն իր այս կարիերայի թռիչքներին հասել է ուրիշների շնորհիվ: Հիմա նրա հովանավորը «Իմ քայլ»-ի քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանն է»։

«Жоховурд»: Покровитель новоявленного директора СНБ – Акоп Симидян
Как выясняется, новоявленный директор Службы национальной безопасности до назначения судьей суда общей юрисдикции Лорийской области работал в системе полиции. Андраник Симонян довольно молод, ему 31 год, однако, как и Аргишти Кярамян, уже успел поработать на различных должностях, пишет газета «Жоховурд».
«В 2009-2012гг. он работал в отделе правовой экспертизы полиции Армении, сначала как инспектор, затем как старший инспектор и оперуполномоченный. Потом 4 года был прокурором в прокуратуре административных районов Кентрон и Норк-Мараш. Уже 22 июня 2020 года он был назначен судьей суда первой инстанции общей юрисдикции Лорийской области Армении.  Согласно официальной биографии, Андраник Симонян учился в Академии полиции и Академии управления, получив степень магистра юриспруденции.
Интересно, что согласно статье 17 закона «О Следственном комитете», службу в Следственном комитете может проходить постоянно проживающий в Республике Армения, имеющий в Республике Армения высшее юридическое образование в степени бакалавра, магистра или дипломированного специалиста гражданин Республики Армения.
Отметим, что именно после назначения заместителем председателя Следственного комитета появилась возможность получить должность в СНБ. Очевидно, что Андраник Симонян достиг фантастического роста своей карьеры благодаря другим. Сейчас его покровителем является секретарь фракции «Мой шаг» Акоп Симидян», - пишет газета.